İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlar

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların adları ve barajlar hakkında en detaylı tüm bilgileri alabileceğiniz bir katalog hazırladık. Burada İstanbul’a su sağlayan tüm barajlarla ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

İstanbul’a su sağlayan barajlar

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların listesi aşağıda yer almaktadır:

 • Ömerli
 • Pabuçdere
 • Sazlıdere
 • B.Çekmece
 • Alibey
 • Terkos
 • Kazandere
 • Elmalı
 • Darlık
 • Istrancalar
 • Düzdere Barajı
 • Kuzuludere Barajı
 • Büyükdere Barajı
 • Sultanbahçedere Barajı
 • Yeşilçay Regülatörü
 • Melen Barajı

İstanbul’daki barajlar

İstanbul’da bulunan barajların son durumu ve barajlarla ilgili detaylı bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz:

Ömerli Barajı

Ömerli Barajı, Riva Deresi üzerinde yer almaktadır. Ömerli Barajı 1968 ila 1973 yılları arasında inşa edilmiştir. Baraj, 220 milyon metreküplük su kapasitesi ile İstanbul’un en büyük barajlarından biridir. Özellikle Anadolu Yakası’nın en önemli su kaynağıdır. Sarayburnu–Salacak arasında bulunan isale hatlarıyla Avrupa Yakası’na da su sağlar.

Pabuçdere Barajı

Yıldız Dağları’nda yer alan Pabuçdere Barajı, 2000 yılında yapılmıştır. Kazandere ve Pabuçdere Barajları 2.507 m uzunluğunda ve 4.5 m çapında tünelle birbirine bağlanarak Kazandere’nin fazla sularının Pabuçdere’deki rezerv hacmine aktarılması sağlanmıştır. Baraj sayesinde İstanbul’a yıllık 60 milyon metreküp su kazandırılmıştır. Baraj, 178,5 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Sazlıdere Barajı

1998 yılında Sazlıdere üzerinde kurulan baraj Küçükçekmece Gölü’ne yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Yıllık 55 milyon metreküp kapasitesi olan Sazlıdere Barajı, 20 km uzunluğa, 9 km genişliğe sahiptir. Göl alanı 11.81 kilometrekaredir. Baraj, 165 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Büyükçekmece Barajı

Büyükçekmece Barajı, 1989 yılında hizmete alınmıştır. Büyükçekmece Gölü’nün denizle olan bağlantısı kesilerek baraj gölü oluşturulmuştur. İstanbul’a uzaklığı 50 km olan Büyükçekmece Barajı’nın suları Büyükçekmece İçme Suyu Arıtma Tesislerinde arıtıldıktan sonra şehre verilmektedir. Baraj yıllık 100 milyon metreküplük su verme kapasitesine ve 620 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Alibey Barajı

Alibey Barajı, 50 km uzunluğundaki Alibey Deresi üzerinde kurulmuştur. Yıllık 36 milyon metreküp kapasiteye sahip olan ve toprak dolgu tipinde inşa edile baraj 1972 yılında hizmete alınmıştır. Baraj, 160 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Terkos Barajı

Terkos’tan İstanbul’a su sağlamak için ilk çabalar 1868 yılında gerçekleşmiştir. Terkos’ta ilk tesis 1883’de Terkos Gölü kenarında inşa edilen Terfi Merkezi’dir. 1926 yılında ise Kağıthane sırtlarında ilk su arıtma tesisi yapılmış ve bu su arıtılıp klorlandıktan sonra şehre verilmiştir. Terkos Barajı, yıllık 142 milyon metreküplük kapasiteye ve 619 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Kazandere Barajı

1997 yılında yapılan Kazandere Barajı, yıllık 100 milyon metreküp kapasiteye sahiptir. Kazandere Barajı’nın temeli alüvyon zemindir. Baraj, 313 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Elmalı Barajı

Elmalı 1 Barajı, 1893 yılında Elmalı Deresi üzerine inşa edilmiştir. Barajın devamı olarak Elmalı 2 Barajı, Çavuşbaşı Çayı üzerinde 1950 yılında inşa edilmiştir. Yıllık 15 milyon metreküplük kapasiteye ve 81 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Darlık Barajı

Darlık Barajı, Şile’de 1989’da hizmete alınmıştır. Kapasitesi yıllık 97 milyon metreküptür. Anadolu Yakası’nın su kaynaklarından biri olan Darlık Barajı’nın suları Emirli İçme Suyu Arıtma Tesislerinde arıtılarak İstanbullulara ulaştırılmaktadır. Baraj, 207 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Istrancalar Barajı

Istranca barajları Tekirdağ’daki birkaç barajın oluşturduğu havzadır. Istranca Dağları’ndan gelen suyun taşınmasında rol oynar.

Düzdere Barajı

Istrancalar Projesi kapsamında 1995 yılında tamamlanarak işletmeye alınan Düzdere Barajı, 4.5 milyon metreküp yıllık verime sahiptir.

Kuzuludere Barajı

Istrancalar Projesi kapsamında yer alan ve yıllık 11.3 milyon metreküp hacme sahip olan Kuzuludere Barajı 1995 yılında hizmete alındı. Baraj, 34 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Büyükdere Barajı

Büyükdere Barajı 1995 yılında tamamlanarak işletmeye alındı. Büyükdere ile yıllık 28,4 milyon metreküp kapasiteli su kaynağı elde edildi. Baraj, 81 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Sultanbahçedere Barajı

Istranca Dereleri üzerine kurulan barajlardan biri olan Sultanbahçedere Barajı, 1997 yılında tamamlanarak işletmeye alındı. Sultanbahçedere Barajı yıllık 19.4 milyon metreküplük kapasiteye ve 46.5 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.

Yeşilçay Regülatörü

Yeşilçay Projesi ile Ömerli’ye 60 km mesafedeki Göksu ve Çanak Dereleri üzerinde yapılan Sungurlu ve İsaköy Regülatörleri ile yılda 145 milyon metreküp su, İstanbul’a kazandırılmıştır. 2004 yılında hizmete alınan regülatörler vasıtasıyla Yeşilçay Bölgesi’nde toplanan sular Emirli İçme Suyu Arıtma Tesislerine aktarılmaktadır.

Melen 1 ve 2 Regülatörleri

İlk aşaması 2007 yılında tamamlanan Melen Projesi’yle İstanbul’a yılda 268 milyon metreküp ilave su sağlanmıştır. 2. Aşaması 2015 yılında bitirilen Melen Projesi’nde, alınan su miktarı yılda 575 milyon metreküpe ulaşmıştır.

Yeşilvadi Regülatörü

1992 yılında hizmete alınan Yeşilvadi Regülatörü’nün günlük kapasitesi 28 bin metreküptür.

Şile Keson Kuyuları

1996 yılında hizmete alınmıştır.