Arbitraj nedir? Arbitraj örnekleri

Arbitraj bir varlıktan risksiz kar elde etmek için farklı piyasalarda eş zamanlı alım satım yapmaktır. Yani farklı piyasalarda işlem görmekte olan aynı menkul kıymetin, paranın ya da emtianın fiyatı farklıyken düşük fiyatlı piyasadan alınıp eş zamanlı olarak yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kar elde etme yöntemidir.

Bunlar altın ve gümüş gibi değerli madenler ya da hisse senetleri bu işlemlerde kullanılabilir. Arbitraj’daki ana amaç tamamen risksiz olarak kar elde edebilmektir.

Arbitraj nedir?

Şu sıralar herkesin dilinde en çok yer edinen soru, “Arbitraj ile risksiz kar etmek nasıldır?” şeklinde. Bu sorunun yanıtı, küresel çapta arbitraj fiyat modellemeleri oluşturarak karşılanmaya çalışılmaktadır.

Lakin günümüzde mevcut bulunan sermaye piyasaları koşullarında arbitraj oldukça zordur. Çünkü küreselleşmeden dolayı bütün piyasalar neredeyse iç içe geçmiş durumdadır. Bu da bilgi paylaşımını en üst noktaya çektiği için farklı piyasalarda fiyat farkı yakalamak oldukça zordur ve arbitraj yaparak kar elde etmek oldukça zorlaşmıştır.

Arbitraj nasıl yapılır?

Olay bu noktaya gelince arbitraj algoritmik yazılımların desteği ile yapılır hale geldi. Bu yazılımlar sayesinde farklı piyasalarda aynı kalemlerde farklı fiyatlar olunca satın alma emirleri iletilerek risksiz alım ve satım yapılmaktadır.

Arbitraj piyasa verimsizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Arbitraj yapılabilecek fırsatlar birkaç saniyedir ve hemen ortadan kalkar. Bu nedenle birçok yatırımcı yazılım desteği ile bunlardan yararlanır.

Arbitraj örnekleri

Şu anda bahsedeceğimiz işlem basit bir arbitraj ile alakalıdır. X şirketi NYSE, New York borsasında 20$ ile işlem görürken eş zamanlı olarak LSE, Londra borsasında 20,05$ ile işlem görüyor. Bir yatırımcı NYSE’den hisse alıp hemen LSE’de bu hisseleri satarsa arbitraj yapmış olur. Bu durumda hisse başına 5 cent gelir elde etmiş olacaktır.

Başka bir örneğe bakalım. Kullanılan en karmaşık arbitraj stratejilerinden biri de budur. Örneğin bir tüccar bir para birimini bir bankada başka bir para birimine çevirir ve o para birimini de başka bir bankada bir para birimine çevirip ardından üçüncü bir bankada orijinaline dönüştürür. Aynı banka tüm döviz kurlarına hakim olacağı için tüm bu işlemlerde farklı bankalar kullanılması zorunludur.

Örneğin 2 milyon dolarınız var. Aşağıdaki gibi üç farklı bankadan para birimi oranları ile işlem yapılacak.

  • Banka 1: Euro/USD = 0.894
  • Banka 2: Euro/Sterlin = 1.276
  • Banka 3: USD/Sterlin = 1.432

Öncelikle 2 milyon doları 0.894 oranından euroya dönüştürelim. 1.788.000 € elde etmiş oluruz. Sonra 1.788.000 €’yu 1.276 oranı ile sterline çevirelim. 1.401.254 £ elde etmiş oluruz. Son olarak bu sterlinleri 1.432 oranından dolara geri döndüreceğiz. Elimizde 2.006.596 $ olur ve sonuç olarak tamamen risksiz 6.596 $ elde ederiz.