Genç film önerileri 2024

Kendilerini yetişkin olarak görseler de gidecekleri çok yol vardır. Aynı zamanda kafa karışıklıkları ve ergenlik çağı, aynı zamanda idealizm ve dünyaya bir şeyler katma arzusuyla da ilgili. Gençler için muhtemelen kendileriyle ilişkilendirebilecekleri ve kişisel olarak bir nüans alacakları filmler vardır. Özellikle bağımsız filmlerin gençleri en iyi şekilde temsil ettiği söylenir.

Genç film önerileri, genellikle 12 ile 18 yaş arası çocuklara odaklanmış olsa da, önemli konuları ele alan filmleri öneriyoruz. Bu nedenle gençler için en iyi filmleri seçiyoruz. Ergenlik dönemi olarak bilinen bu yaşlar, hem gençler hem de ebeveynleri için karmaşık bir dönemdir.

Bazen filmler bize gençler için önemli konuların bazılarını gösterir ve ebeveynler için de çocuklarıyla bunlar hakkında sohbet başlatmak için iyi bir kaynak olabilir. İşte bu yüzden gençlere yönelik filmler, gençlerle izlenebilecek, korkunç temaları aynı zamanda eğitici de olabilecek bu film seçkisini size bırakıyoruz.

Boyhood (2014)

Boyhood

Film, Mason isimli bir çocuğun 6 yaşından 18 yaşına gelene kadarki hayatında gerçek zamanlı bir tur atıyor. Bu yolculuk sırasında taşınmalar, farklı okullar, ilk aşklar, hayal kırıklıkları ve muhteşem anlar gibi pek çok değişiklik yaşanır. Modern bir ailenin zaman içindeki dönüşümünü anlatan bir hikaye. Çocuğunu tek başına büyütme sorumluluğu altında ezilen bir annenin, onlarla sadece birkaç saat yaşayan bir babanın ve bizzat gençlerin bakış açısıyla boşanmayla nasıl yüzleşmesi gerektiğini açık ve doğal bir şekilde gösteriyor.

Love, Simon (2018)

Love, Simon

Simon, çok iyi ilişkiler kurduğu ebeveynleri, çok iyi anlaştığı küçük kız kardeşi ve kahkahalarını ve güvenlerini paylaştığı bir grup arkadaşıyla birlikte yaşayan bir gençtir. Ama itiraf edemediği bir sırrı saklıyor, o eşcinsel. Bir gün e-postalarından biri yanlış adrese düşer ve işte o zaman gerçek ortaya çıkar. Genç adam için işler karmaşıklaşacak ve o ana kadar yaşadığı hayatı tehlikeye atacak zor bir durumla karşı karşıya kalacaktır. Ebeveynlerin çocuklarına eşcinselliği açıklamakta yaşadıkları zorlukları ve bunun bazı insanlarda neden olduğu reddedilmeyi bize gösteren, gençlerle izlenecek filmlerden biri.

A Monster Calls (2016)

A Monster Calls

Connor, ebeveynleri yeni boşanmış, kanser hastası annesiyle birlikte yaşayan 12 yaşında bir çocuktur, bu nedenle evin sorumluluğunu kendisi üstlenmek zorunda kalacaktır. Ayrıca okulda zorbalığa da maruz kalıyor ve bu durumu evde konuşmak istemiyor. Bütün bunlar onu korkuları ve fobileriyle yüzleşmek için hayali varlıkların yaşadığı bir fantezi dünyası yaratmaya yönlendirir. Orada kendini güvende hissediyor ama bir gün kabuslarında onu ziyaret edenlerden farklı bir canavar ortaya çıkıyor. Film bize sevilen birinin hastalığı gibi sert bir gerçekle yüzleşmenin karmaşıklığına dair bir metafor gösteriyor. Bir yandan da bize zorbalık sorununu ve bunun nasıl çözüleceğini gösteriyor.

Girl (2018)

Girl

Lara dünyanın en iyi dansçısı olmayı hayal eder ve babası sayesinde bu hayalini gerçekleştirmek için yola çıkar. Ama onda farklı bir şey var çünkü doğduğunda bir erkekti. Akademideki sınıf arkadaşları bir tuhaflık fark edip onunla dalga geçiyorlar. İşte o zaman kahraman, gerçekte kim olduğu ve her şeyden önce en çok ne istediği konusunda bir iç çatışmaya başlar. Transeksüel bir kişinin yüzleşmek zorunda olduğu zorlukları ve kişisel kabullenmenin yanı sıra bu durumlarda aile desteğinin önemini bize gösteren, gençlerle izlenecek filmlerden biri.

The Perks of Being a Wallflower (2012)

The Perks of Being a Wallflower

2012 yapımı bu film, 1999’da yazılan aynı adlı romanın sinema uyarlamasıdır. Stephen Chbosky’nin yazıp yönettiği bu gençlik filmi, dünyada kendine yer bulamasa da kendine yer bulan tüm içe dönük ve tuhaf gençlere saygı duruşunda bulunuyor. 90’lı yıllarda geçen film, iki en yakın arkadaşıyla birlikte ergenlik çağının zorluklarıyla yüzleşen, utangaç ve yalnız bir genç olan Charlie’nin hayatına odaklanıyor. Film, kitap gibi aşk ilişkileri, seks, uyuşturucu, kimlik, arkadaşlık ve aile sorunları gibi kaçınılmaz gerçekleri iddiasız ve sansürsüz bir şekilde anlatıyor.

Lady Bird

Lady bird

Biraz komedi içeren bu drama filmi, her gencin başına gelen klasik aşamaların çoğundan geçen bir lise öğrencisi olan Christine’ın hikayesini anlatıyor. Ailesiyle gergin bir ilişkisi olmasına rağmen Lady Bird, üniversitelerde sevgiyi, dostluğu ve kabulü arar. Genç bir lise öğrencisinin üniversite öğrencisine geçiş süreci üzerinden benzer durumlardan geçen gençlerin hayatlarını anlatan harika bir film.

Silver Linings Playbook (2012)

Silver Linings Playbook

Filmin kahramanı, bipolar bozukluktan muzdarip olan ve partnerinin sevgilisine saldırmak için bir akıl sağlığı merkezine girdikten sonra eve dönen Pat adında bir adamdır. Ne pahasına olursa olsun eski karısını geri almak istese de, kötü şöhrete sahip bir kız olan Tiffany ile tanışınca durum değişir. İkili arasında büyük bir güvensizlikle başlayan ilişki, olayların iyi yönlerini bulacakları güzel bir ilişkiye dönüşecektir. Esprili bir üslupla da olsa akıl hastalığıyla yaşamanın zorluğunu gösteren bir film, bunun en zor yönlerini ve arkadaşların ve ailenin desteğinin nasıl çok yardımcı olabileceğini yansıtıyor.

Juno (2008)

Juno

Juno, 16 yaşında, yaşına göre çok akıllı ve biraz da alaycı olan bir kızdır; bu özelliğini korkularını ve şüphelerini gizlemek için kullanır. Bir sınıf arkadaşıyla olan ilişkisinin bir sonucu olarak hamile kalır ve bu, partnerinin tamamen görmezden geldiği bir durumdur. İşte o zaman ailesinin desteğiyle küçük çocuğunu doğurmaya ve onu evlatlık vermeye karar verir. Zamanı geldiğinde, doğru evlat edinen ebeveynleri arar, onlar Mark ve Vanessa’dır, ancak görünüşe göre Juno ve Mark birçok hobiyi paylaşıyor ve başından beri çok iyi anlaşıyorlar gibi görünüyor, bu da işleri karmaşık hale getirebilir. Gençlerin hamileliğini gösteren, sevdiklerinizden gelen desteğin önemini vurgulayan, gençlerle izlenecek filmlerden biri.

The Fault in Our Stars (2014)

The Fault in Our Stars

Eğer biraz romantik dramanın peşindeyseniz The Fault in Our Stars’ın gözlerinizi yaşartacağı kesin. Bu film John Green’in en çok satan romanından uyarlanmıştır. Yaşadıkları deneyimleri sürdürmek ve kansere karşı birlikte mücadele etmek için güçlü kalması gereken genç bir çiftin macerasını anlatıyor. İlk aşk, içsel düellolar ve hayatın ne kadar zor olabileceği ana temalardır.

Moonlight (2016)

Moonlight

Chiron, Miami’nin en çatışmalı bölgelerinden birinde yaşayarak zor bir çocukluk geçirmiş genç bir Afrikalı-Amerikalı. Yıllar geçtikçe ve ergenlik çağına girerken, annesinin uyuşturucu bağımlılığı ve lisede yaşadığı zorbalık gibi giderek zorlaşan sorunlarla uğraşmak zorunda kalacaktır. Zorbalık konusunu ve bunun bir kişinin gelecekte sosyal gelişimini nasıl etkileyebileceğini kabaca ele alan, gençlerle izlenecek filmlerden biri.

Rachel Getting Married (2008)

Rachel Getting Married

Kym, uzun bir alkol sorunu geçmişi olan ancak kız kardeşi Rachel’ın düğününe katılmak için rehabilitasyonunu bir kenara bırakan eski bir modeldir. Ailesi her zaman birçok çatışma yaşamıştır ve tören sırasında tüm sorunlar gün yüzüne çıkacak, aralarında çatışmalara neden olacak ve aile birliğinin parçalanmasıyla tehdit edecektir. Sosyal olarak en çok kabul gören sorun uyuşturucu olmasına rağmen insanda ciddi hasarlara yol açabilen alkol bağımlılığının yarattığı sorunları anlatan, gençlerle izlenecek filmlerden biri.