Murat Büyükçe kimdir?

Murat Büyükçe, AK Parti’den Kartal’a 2014 yerel seçimlerinde belediye başkan aday adayı olmuştur. Eski Kartal Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı, Samandıra Belediyesi’nde görev yapan deneyimli isim. AK PARTİ Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Murat Büyükçe KARTAL 24’e açıklama yaparak Kamer Gök’e cevap verdi.

Murat Büyükçe kimdir?

Elazığ’da doğan Murat Büyükçe, Mehmet Sekmen tarafından keşfedilmiştir. Sekmen döneminde Samandıra Belediyesinde Hesap İşleri Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1994 yılında Mehmet Sekmenin Kartal Belediye Başkanlığını kazandığı dönemde sırasıyla hesap işleri ve Yazı işleri ve Kararlar Müdürlüğünde bulunan Büyükçe daha sonra İĞDAŞ’da görev yaptı. 2004 seçimlerinde Kartal Belediye Meclis Üyesi olan Büyükçe, Arif Dağlar ekibinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Murat Büyükçe’den açıklamalar

Murat Büyükçe, CHP Kartal ilçe Başkanı Kamer Gök’ün hodri meydan açıklamasına aynı şekilde karşılık verdi. Murat Büyükçe’nin açıklamaları şöyle:

Kamer Gök yorgun bir siyasetçi ve üslubuyla siyaseti de yoruyor.

İnternet Gazetesi Kartal 24’ün 14 Aralık 2013 tarihli ‘’Kamer Gök’ten Temurhan Yıldız’a Giydirme’’ başlıklı yazısında CHP Kartal İlçe Başkanı Kamer Gök’ün ilçe merkezinde düzenlediği basın açıklamasıyla AK Parti eski ilçe başkanı Temurhan Yıldız’dan “birisi” şeklinde bahsettiği ve yeni ilçe başkanına hodri meydan dediğinden bahsedilmektedir.

Kamer Gök Konuşmasının sonunda şöyle söylüyor; ‘’yeni bir ilçe başkanları gelmiş kendisine telefon açıp tebrik ettim davet ediyorum gelsin tartışalım kartalı nasıl yurttaşa açık herkesin karar süreçlerine katılabileceği ve en nihayetinde alacağı kararları yurttaşlara tartıştırıp oradan çıkan kararı kendi kararıymış gibi meclisten geçiren anlayışı nasıl kartala taşıyabilecekleri konusunda bize hepimize bir açıklasınlar bir taahhütte bulunsunlar.’’

Yani Kamer Gök yukarıdaki konuşmasında çok iddialı olduğunu söylediği Kent Konseyi uygulamalarından bahsediyor. Ama Haber Kartal Gazetesine 24 Ağustos 2013 tarihinde yaptığı açıklamayı aklına getiremiyor. Ne diyor orada Gök; ”Kartal Kent Konseyi’ne emeğimi helal etmiyorum Kent Konseyleri kent yönetimi konusunda çok önemli bir birimdir. Fakat her nedense bu kent konseyi işlevleri olması gereken şekilde değil. Kartal Kent Konseyi Üyelerine ben bir ay eğitim verdim. İddia ediyorum bu konuda en çok bilgiye sahip birkaç kişiden birisiyim. Fakat maalesef olmadı hakkımı da helal etmiyorum.”

Kamer Gök’ün tutarsızlıkları

1- Kendi Belediyeniz de maalesef olmadı diyorsanız ilk önce CHP Belediye Başkanı Altınok Öz’e hodri meydan demelisiniz. Tarihsel ve Demokratik birikiminizi ilk önce kendi Belediyeniz de başarabilmelisiniz ve kendinizi burada ispatladıktan sonra rakiplerinize hodri meydan demelisiniz.

2- Kent Konseyi ile alakalı tecrübelerinize güvenerek tartışmaya çağırıyorsunuz ama farkında mısınız kendinizi Belediye Başkan Adayınızın yerine koymuş oluyorsunuz. Tecrübelerinize güveniyorsanız aday olmalısınız ya da bu tür meydan okumaları adaylarınıza bırakmalısınız.

3- İddialı olduğunuzu söylediğiniz Kent Konseyi uygulamalarınızla ilgi hiçbir bilginizi ya da makalenizi bu güne kadar kamuoyunun istifadesine sunmadınız. Ama iddianıza saygı duyarak bilgili olduğunuzu kabul ediyorum ve uzmanlık alanım olan Kent Konseyi uygulamalarında size meydan okuyorum Hodri Meydan Sayın Kamer Gök (Not: Eski ilçe başkanıma ve yeni ilçe başkanıma birisi ifadesini kullanmanıza rağmen ilçemizdeki siyasetin kalitesinin artması adına aynıyla mukabele etmiyorum.)

4- Şayet muhatap olarak beni almıyorsanız ki doğru davranmış olursunuz, o halde muhataplarım aday adaylarınıza Hodri Meydan diyorum. Sizin ifadenizle; ”adaylarınızı davet ediyorum gelsinler tartışalım Kartalı nasıl yurttaşa açık herkesin karar süreçlerine katılabileceği ve en nihayetinde alacağı kararları yurttaşlara tartıştırıp oradan çıkan kararı kendi kararıymış gibi meclisten geçiren anlayışı nasıl Kartala taşıyabilecekleri konusunda bize hepimize bir açıklasınlar bir taahhüt de bulunsunlar.’’

5- Sayın Gök madem taahhüt istiyor, Facebook sayfamda paylaştığım taahhütlerimizin konu başlıkları aşağıda ki gibidir.

a.) Kartal için yeni bir yönetim ahlakı; Yerel Gündem 21 ”Birlikte Yönetim” . Kentine Sahip Çıkma, Çözümde Ortaklık, Aktif Katılım. b.) Siyaseti ve Demokrasiyi CEO’lara teslim eden uygulama; Kartal Katılımcı Demokrasi Modeli (KKDM) c.) Yerel Yönetimlere Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Uygulaması. Türkiye’de ilk uygulayan Belediye Kartal Belediyesi olsun. d.) Kartal Katılımcı Demokrasi Modeli (KKDM): Tüm Partilere Belediyede Koordinatörlük/Başkan Yardımcılığı Yetkisi. e.) Ortak Akıl Platformu. Kartalın geleceğine Kent Meclisi, Belediye Meclisi, Muhtarlar ve Belediye Müdürlerinden oluşan Kartallılar karar verecek. f.) Kartal Kentli Hakları Deklarasyonu.

Sonuç: Başarılı İnsanlar eylemde bulunur Başarısız insan konuşur

AK Parti Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Murat Büyükçe

KAMER GÖK NE DEMİŞTİ

İlçe başkanlarıyla Kartalın sorunlarının konuşulması için siyasi parti ilçe başkanlarıyla bir araya gelirmisiniz sorusuna, “sadece AK Parti ile konuşurum” demişti.