Mimar Mustafa Fazlıoğlu kimdir?

Mimar Mustafa Fazlıoğlu, Zeytinburnu’nun en eski ailelerinden birine mensup, mimar ve siyasetçidir. CHP’den 2014 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olmuştur. Mustafa Fazlıoğlu’nun memleketi ve kariyeri hakkında bilgiler.

Mustafa Fazlıoğlu kimdir?

CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Mustafa Fazlıoğlu’nun özgeçmişi. Fazlıoğlu Ailesi, Zeytinburnu’nun en kurucu ailelelinden biridir. Fazlıoğlu Ailesi 1940 yıllarında Zeytinburnu’na gelip, yerleştiler.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Zeytinburnu’na yerleşen ailelerden birinin oğlu olan Mustafa Fazlıoğlu, 1959 yılında Rize’de doğdu. 1968 yılında Zeytinburnu’2na gelen Fazlıoğlu ; İlk, orta ve Lise öğrenimini Zeytinburnu’nda tamamladı.

Edirne’de Üniversitede Mimarlık eğitimi gördü. 1983 yılında Mimarlıktan mezun olduktan sonra İstanbul’da İş hayatına ve Sosyal faaliyetlerine başladı. 1984 yılında o yıllarda kurula SODEP’e üye oldu. SODEP, CHP ve SHP partileşme sürecinin içinde oldu. İlçemizde 30 yıllık siyasi hayatında partinin her kademesinde görevler yaptı. Bir süre İlçe Başkanlığı yaptıktan sonra Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

1983 yılında İş hayatında Meslek odasına üye oldu. Aktif olarak faaliyetlerini yürütmeye başlayan Fazlıoğlu, 12 Eylül sonrası Mimarlar Odasının yeniden örgütlenme ve yapılanasına aktif olarak katıldı. Bakırköy Mimarlar Odasının kurulmasında ön ayak oldu.

Mustafa Fazlıoğlu, Mimarlar Vakfının Kurucu üyesi, Mimarlar Odası İstanbul Şubesinin Yönetim Kurulu üyesi, Karadeniz Çevre ve Kültür Derneği Başkanı, Zeytinburnu Çevre ve Kültür Derneğinin Kurucu üyesi, Zeytinburnu Spor Yönetim Kurulu Üyesi, Zeytinburnu Güneş spor Yönetim Kurulu üyesi, İstanbul Özürlüler Spor yönetim kurulu üyesi, bunun yanında bir çok sivil toplum örgütünde faaliyette bulundu.

Mustafa Fazlıoğlu Siyasal ve Sosyal alanda aktif olmaya çalışan ve bu amaçla mücadele eden bir kişidir. Fazlıoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.