TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifa etti

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz, görevinden istifa etti. Bu karar, TÜSİAD’ın 43 yıllık tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Yılmaz’ın istifası, yönetim kurulu başkanı olduğu Sütaş A.Ş’de yaşanan işçi eylemleri ve bu eylemlere yönelik basında çıkan haberlerin ardından geldi. Yılmaz, TÜSİAD’ın itibarına zarar gelmemesi için bu kararı aldığını belirtti.

Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, “TÜSİAD’a zarar gelmesine izin veremem. Ben TÜSİAD’ın Başkanıyım. Bunu en fazla gözetmesi gereken benim. TÜSİAD’ın itibarına zarar gelmesine ben izin veremem. Bu sebeple TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimden istifa ettim” dedi. Ayrıca, Sütaş’taki işçi sendikası ve işçilerle ilgili yaşanan gerilim ve iddialar hakkında bilgi verdi ve bu iddiaların abartılı olduğunu savundu.

TÜSİAD yönetiminde bulunan bir yönetici, Yılmaz’ın kararının beklenmedik olduğunu ve kendisi istifa etmeden önce kararını yönetimle istişare etmediğini ifade etti. Yılmaz ise basın toplantısında, istifasını yönetim kuruluna sunduğunu ve bu konuyu kimseyle görüşmediğini söyledi.

Muharrem Yılmaz’ı istifaya götüren olay, işten çıkarılan işçilerin eylem yaptığı alana hayvan tezeği döküldüğü iddiasıydı. Bu iddia, Akşam Gazetesi tarafından yayınlandı ve Sütaş’ta işçilere sendikaya üye olmamaları konusunda baskı yapıldığı da gazete haberinde yer aldı. Yılmaz, bu konuda her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu ve Çalışma Bakanlığı’nın da eğer işçilere yapılan bir haksızlık varsa bunu denetlemelerini beklediğini belirtti.