Esnafa kayıt dışı şoku

- Yorumlar

Yeni düzenlemeye göre esnaf ve sanatkârların meslek odalarına üyeliği gönüllülükten çıkarılıp zorunlu hale getiriliyor. İmar ve iskâna sahip olmayan işyerlerinde çalışmak ise yasaklanıyor. İstanbul’da yaklaşık 750 bin esnafın sadece 260 bini meslek odalarına kayıtlı.

Kayıt yaptırmayan esnafı 2 bin-11 bin TL arasında ceza bekliyor. Yeni yasa temmuz ayında kabul edildi ancak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kayıtdışını önleyecek düzenleme konusunda esnafa yönelik bilgilendirme çalışmalarına bir ay önce başladı. İstanbul’un birçok semtinde esnafın yeni düzenlemelerden haberi yok.

Esnafı ‘kara bir’ yıl bekliyor.

Maltepe-Kartal Birleşik Esnaf Odaları Başkanı Yunus Erdel, yeni yıl ile birlikte yürürlüğe girecek kanunla beraber esnafın çok zor durumda kalacağını belirtiyor. Yıllardır bölgede esnaflık yapanların yeni dönemde iş yapma imkânı bulamayacağını söyleyen Erdel, “Artık esnafa oda kaydı da yetmeyecek. Çünkü iş yaptığı binada imar ve iskân yok. Belediyeden ruhsat alamayacak. Şu anda böyle bir binada iş yapan da işyerini boşaltmak zorunda kalacak. Esnafı kara bir yıl bekliyor” diyor.

x