Faturanın ödenmemesi durumunda elektrik kesintisi süreci nasıl olur?

Elektrik faturasının ödenmemesi durumunda uygulanan süreç, Türkiye’deki enerji tedarik şirketlerinin düzenlemelerine ve Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre yapılır. Genel olarak, fatura ödemesi yapılmadığında, tüketicilere belirli bir süre tanınır ve bu süre zarfında ödeme yapılmazsa elektrik kesintisine gidilir.

İlk olarak, fatura üzerinde belirtilen son ödeme tarihinde ödeme yapılmazsa, tedarikçi şirketler tüketicilere ikinci bir bildirim yapar. Bu bildirim, tüketicinin kayıtlı cep telefonu ve e-posta adresine gönderilir ve genellikle 5 iş günü ek ödeme süresi tanır. Eğer bu süre içinde de ödeme gerçekleşmezse, tüketicinin elektrik enerjisi kesilir.

Özel durumlar da söz konusudur; örneğin, 65 yaş üstü tüketiciler, yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu bulunan tüketiciler ve Şehit Aileleri ile Muharip/Malul Gaziler gibi bazı tüketici grupları için, elektrik kesintisi süreci farklı işleyebilir. Bu gruplar için, faturaların aralıksız olarak yıl içerisinde en az üç dönem boyunca zamanında ödenmemesi ve tüketicinin kesinti yapılacağı hakkında bilgilendirildiği ispatlandığında elektrik kesintisine gidilebilir.

Elektrik kesintisi gerçekleştikten sonra, tüketici borcunu ödediği takdirde, kentsel ve kentaltı dağıtım bölgesinde 24 saat içerisinde, kırsal dağıtım bölgesinde ise 48 saat içerisinde elektrik yeniden açılmak zorundadır. Ayrıca, elektrik kesintisi sonrasında borcun ödenmesiyle birlikte kesme-bağlama bedeli de ödenmesi gerekebilir.

Elektrik faturasının hiç ödenmemesi durumunda ise, tüketicilere 90 günlük bir süre verilir. Bu süre içinde borç ödenmezse, elektrik kurumu tüketicinin bağlı olduğu sayacı sökerek götürebilir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kesinti yönetmeliği

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna göre elektrik borcunu son ödeme tarihine kadar ödemeyen tüketiciye, yazılı olarak 5 gün içinde bildirimde bulunulacak. Tüketiciye, bu bilgi SMS ya da e-posta gibi diğer haberleşme kanallarıyla da duyurulacak.

Yönetmelik değişikliğine göre, tüketici, elektrik tedarik şirketini değiştirmek için yeni oluşturulan Perakende Satış Sözleşmesi Satış Formu’nu dolduracak. Bu form, görevli tedarik şirketine sunulacak. Başvuru da en geç üç gün içinde sonuçlandırılacak.

Tüketici, elektrik borcunu son ödeme tarihine kadar yapmazsa, tüketiciye yazılı olarak en az 5 iş günü sürede ikinci bildirim yapılacak. Tüketicinin borcunun perakende satış sözleşmesi kapsamında olması halinde, söz konusu bildirimde elektrik enerjisinin kesileceği belirtilecek. Tedarikçi gerekli görürse, diğer haberleşme kanallarıyla bildirimde bulunabilecek.

Dağıtım şirketi, tüketicinin talebi halinde geçmiş 24 aya yönelik elektrik enerjisi tüketimini ücretsiz olarak sunacak. Serbest tüketicilerin tedarikçisini seçme hakkını kullanması halinde; sayaçlar, çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar olacak.

İkili anlaşmayla tedarikçisini seçme hakkını kullanmış olan serbest tüketici, bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketiminin cari takvim yılı için belirlenmiş serbest tüketici limitinin altında kalması durumunda serbest tüketici hakkını kaybedecek.