Dalış tüpünün içindeki gazlar

Soluduğumuz hava farklı gazların karışımıdır. Çoğunlukla azot ve oksijenden, küçük oranlarda karbondioksit gibi diğer gazlardan oluşur. Bir dalış tüpünün farklı gazların bir karışımını içerdiğini biliyor muydunuz?

Birçok dalgıç, dalış tüplerindeki gazı yanlış bir şekilde oksijen olarak adlandırır. Hatta bazıları gaz silindirine ‘oksijen deposu’ diyor. Bu ifade tamamen doğru olmasa da, içinde bazı gerçekler var.

Evet, oksijen tüplü bir tankta bulacağınız gazlardan biridir. Ancak tüplü dalış sporunu daha güvenli hale getiren başka gaz karışımları da mevcuttur.

Bu diğer gaz karışımları, tüplü dalgıçların geleneksel atmosferik hava kullandığı zamana kıyasla tüplü dalgıçların su altında daha uzun süre kalmasını sağlar.

Dalış tüplerindeki yaygın gaz karışımları

İşte bir dalış tüpünde bulabileceğiniz en çok kullanılan gaz karışımları.

1. Atmosferik hava

Çoğu eğlence amaçlı tüplü dalış tankında basınçlı hava bulunur (filtrelenmiş ve nemi alınmış). Tıpkı atmosferde olduğu gibi, %79 azot, %21 oksijen ve küçük oranlarda eser gazlardan oluşur.

Hava, dünyadaki birçok dalış tesisi için tercih edilen gazdır. Daha ucuzdur ve dalgıçları su altında tutacak kadar oksijen içerir. Bununla birlikte, derine indikçe, daha fazla narkotik nitrojen haline gelen sınırlamaları da vardır. Bu nedenle 40m, atmosferik hava tanklarında gidebileceğiniz en güvenli derinlik olarak kabul edilir.

2. Nitroks

Oksijenle zenginleştirilmiş gaz olarak da bilinen nitrox, uzun süreli dalış yapan dalgıçlar için nitrojenle ilgili sorunları azaltmak için tasarlanmıştır. Nitrox temel olarak nitrojen ve oksijen karışımıdır. %22-40 oksijen içerir. Bulacağınız karışımların çoğu genellikle %32-36 oksijen içerir.

Nitrox’taki azaltılmış nitrojen seviyeleri, derin deniz dalışı sırasında vücutta kalan nitrojenin etkilerini en aza indirir. Nitroksun sınırlaması oksijen toksisitesidir. Daha yüksek basınçlarda oksijen, konvülsiyonlara yol açan akut toksisiteye neden olur. Vücudumuz basınç altında daha fazla oksijen emdiği için bu dalgıçlar için çok sağlıksız olabilir. Bu nedenle Nitrox, yalnızca 40m’ye kadar eğlence amaçlı dalış limiti dahilinde kullanım için güvenlidir.

3. Trimiks

40m’nin üzerindeki derinliklerde oksijen ve nitrojenin ikili tehlikelerini azaltmak için dalgıçlar Trimix adlı bir gaz karışımı kullanır. Trimix azot, oksijen ve helyumdan oluşur.

Helyum inert bir gaz olduğu için geleneksel derinliklerde vücudumuzla reaksiyona girmez. Bu, nitrojenin bir kısmını helyumla değiştirirsek, herhangi bir sağlık sorunu veya komplikasyonu olmadan geleneksel derinliklerin ötesine dalabileceğimiz anlamına gelir. Bu nedenle, trimix 40m’nin üzerindeki dalışlar için kullanılabilir.

4. Helioks

Helioks, helyum içeren başka bir solunum gazıdır, ancak trimiksin aksine helioks nitrojen içermez. Bunun yerine %79 helyum ve %21 oksijen içerir.

Karışımdan nitrojeni uzaklaştırmak dalış derinliğini ve zaman sınırlarını önemli ölçüde artırır. Nitroksa göre daha düşük oksijen yüzdesine sahip olduğu için toksisite riski de azalır. Olumsuz tarafı, helyumun termal iletkenliği, nitrojeninkinden daha yüksektir. Bu, Heliox kullanan bir dalgıcın Nitrox veya hava soluyan bir dalgıçtan daha hızlı ısı kaybedeceği anlamına gelir.

5. Hidrolioks

Hydreliox, tüplü tankta oksijen, hidrojen ve helyumu birleştirir. Tanklarındaki bu karışımla dalgıçlar 400 m derinliğe kadar inebilir ve yine de net bir kafaya sahip olabilirler.

Derin deniz dalışında karşılaşacağınız diğer gaz karışımları arasında, 500 m’nin üzerindeki derin dalışlar için kullanılan oksijen ve azotun özel bir karışımı olan hidroksit ve çoğunlukla askeri uygulamalarda kullanılan bir başka derin dalış gaz karışımı olan Neox bulunur.