Kartal Esnaf Odası toplantısı yapıldı

Kartal’daki esnaf odaları ile bir araya gelen Kartal Belediyesi, aylık esnaf toplantılarına devam ediyor. Bu ayki toplantı Kartal Berberler ve Kuaförler Odası’nda yapıldı.

Toplantıya Kartal Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Adem Etirli, Kartal Şoförler ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkan Vekili Ali Osman Boran, Kartal Bakkallar Odası Başkanı Erol Demirci, Kartal Pazarcılar Odası Başkanı Mete Boyraz, Kartal Esnaf Kefaalet Kooperatif Başkanı Hamit Çiftçi, Fırıncılar Sendikası Kartal temsilcisi Yaşar Tüylüoğlu, Kartal Oto Sanayi Başkanı Hüseyin Demirhan, Kartal Berberler ve Kuaförler Odası Yönetim Kurulu üyeleri Osman Yeşil, Mehtap Memiş, Vildan Genç katıldı.

Toplantıda Kartal Belediyesi’ni temsilen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı, Kartal Belediyesi Zabıta Müdürü, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü hazır bulundu.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı, her ay düzenlenen toplantıda amacın Kartal’da esnaf sorunlarını ilk elden dinlemek, birlikte çözüm üretmek ve Kartal için ortak projeler geliştirmek olduğunu söyledi. Sıra ile söz alarak düşüncelerini açılayan oda başkanları da belediye ile yapılan toplantıların yararlı olduğunu belirttiler.

Esnafın Kartal Belediyesi’nden beklentileri

Kartal Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Adem Etirli Belediye-esnaf işbirliği ile sorunların aşıldığını vurguladı. Berberlerde tek tip tablo uygulaması düşüncesini dile getirdi. Berberlerin cezalandırılmadan havlu yerine kağıt havluya yönelmelerini belediye ile işbirliği içinde sağlamak istediklerini söyledi. Berberlerin sorunların daha çok kayıt dışı olan berberler nedeni ile oluştuğunu ifade etti. Bu bağlamda yapılan çalışmaları önemsediklerini belirtti.

Kartal Şoför ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkan Vekili Ali Osman Boran, Kartal Belediyesi’nin taksi durakları ile ilgili uygulamasının güzel bir örnek olduğunu ve yeni yaptırılan taksi durakları ile güzel bir görünüm yanında taksi kullanan esnaf içinde doğru mekanlar oluşturulduğunu ifade etti. Esnafların eğitim toplantılarının birlikte düzenlenmesine devam edilmesini önemsediklerini söyledi. Belediyenin bu anlamda yaklaşımlarının örnek olduğunu ifade etti.

Kartal Bakkallar Odası Başkanı Erol Demirci, bakkalların sorunlarının belediye ile olan kısmında sıkıntı yaşamadıklarını ve esnaf- belediye işbirliği ile kentte yaşama olumlu yansıyacak her çalışmada yer alacaklarını söyledi. Geri dönüşüme yönelik çevreyi koruma adına yapılan çalışmalara esnaflar olarak destek vereceklerini ifade etti. Kartal Pazarcılar Odası Başkanı Mete Boyraz, pazarcıların sorunlarını farklı dönemlerde de ifade ettiklerini belirtti ve “Bizim belediye ile olan ilişkilerimiz sorunların aşılmasında çok yararlı oluyor. Bu toplantılarla konuları gündeme alıp çözümü için işbirliği sağlamamız örnek bir çalışma.” dedi.

Kartal Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Hamit Çiftçi’de aylık toplantılar ile olumlu bir diyaloğun gerek beeldiye gerek esnaf odaları arasında sağlandığını bunda belediyenin aylık toplantılarının öneminin büyük olduğunu vurguladı.

Fırıncılar Sendikası Kartal temsilcisi Yaşar Tüylüoğlu fırınların sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. “Kartal Belediyesi ile her konuda birlikte hareket edebilecek ilişki içindeyiz.” dedi. Kartal Oto Sanayi Başkanı Hüseyin Demirhan oto sanayi esnafının iş yerlerinde tek tip tablo uygulamasına geçtiğini, oto sanayi esnafı olarak sorunları çözme adına önemli bir dayanışma sergilediklerini ifade etti. Belediye ile ilişkilerinde sorunsuz yürüdüğünü kaydetti. Başkanlar gelecek dönemde yapılması düşünülen eğitim ve esnaf geceleri ile ilgili önermelerde bulundular.