Maltepe’de tarihi Feyzullah Efendi Çeşmesi

Maltepe’nin yaklaşık 300 yıllık tarihi çeşmesi Feyzullah Efendi Çeşmesi yenilendi. Maltepe Belediyesi, 293 yıllık (2021 yılına göre tarih baz alınmıştır) tarihi olan Kazasker Feyzullah Efendi Çeşmesi’ni restore etti.

İlçe sınırları içerisindeki tarihi yapıları yaşatmak ve geleceğe taşımak için çalışan Maltepe Belediyesi, 2015 yılında tarihi Feyzullah Efendi Çeşmesi’nin restorasyonunu tamamladı. Feyzullah Efendi Çeşmesi’nin adresi, Yalı Mahallesi İskele Yolu Meydanı yanında olan ve 1728’de Feyzullah Efendi tarafından yaptırılan tarihi çeşme, tam 287 yıl sonra Maltepe Belediyesi tarafından restore edildi.

Tarihi çeşme, Yalı Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde bulunuyor. Maltepe’deki Feyzullah Efendi Çeşmesi’nin nerede olduğunu merak edenler için Feyzullah Efendi Çeşmesi’nin yol tarifini buraya ekledik. Tarihi çeşme, Yalı Mahallesi’nde, İskele Caddesi ile Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Çeşmeye yol tarifi almak için Kazasker Feyzullah Efendi Çeşmesi bağlantısından Google Haritalar ile ulaşabilirsiniz.

Feyzullah Efendi Çeşmesi

Tarihi çeşme, 1728’de Feyzullah Efendi tarafından yapıldı. Kayışdağı’ndan gelen su, künkler aracılığıyla tarihi Feyzullah Efendi Çeşmesi’nde toplanıyor ve bu sayede içme suyu Maltepe’ye ulaşıyordu. Bu tarihi künkler, 1950’li yıllara kadar Maltepe’ye su taşıdı.

Tarihi Feyzullah Efendi Çeşmesi’nde 90 günlük bir sürede tamamlanan restorasyon çalışması kapsamında; çeşmenin kaybolan su yataklarının açığa çıkarılması, açığa çıkarılan su yataklarının onarımı, çeşmenin dış cephe temizliği, iç kısım temizliği, çatlak, kırık ve boşluk olan alanlarda sağlamlaştırma çalışması yapıldı.

Çeşmenin mevcut çatı örtüsü sökülerek, altında kalan çatı kaplaması aslına uygun olarak sağlamlaştırıldı. Çeşme etrafına ve çevre duvarı üzerine de, traverten ile kaplama yapıldı.