Tofaş’ın akıllı otomobili Egea banttan indirildi

Bursa’da üretilen ilk Tofaş Fiat Egea’yı Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç banttan indirdi. Üç yeni otomobilden oluşan Egea Projesi’nin ilk modeli olan sedanın banttan indirilme törenine Mustafa V. Koç’un yanısıra Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Atay, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Tofaş Ceo’su Cengiz Eroldu ile FCA EMEA Üretim Başkanı Alfredo Leggero ve Tofaş üst düzey yönetimi ile çalışanları katıldı.

Yaklaşık bir yıl önce yine fabrikada Doblo modelinin Amerika’ya ihracatı vesilesiyle buluştuklarını hatırlatarak sözlerine başlayan Mustafa Koç, Doblo’nun yenilenmesi ile başlayan yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Türkiye’nin istikrarlı büyümesi için kalıcı sanayi projelerine ihtiyacı olduğunu belirten Koç, “Sanayi yatırımlarının artması ve bu alandaki adımların çok boyutlu düşünülerek atılması büyük önem taşıyor. Sanayi projelerinin iç pazarın yanı sıra, ihracata yönelik olarak geliştirilmesi; bunlarla birlikte ilave istihdam da yaratması gerekiyor. Bugün de, bu modele örnek niteliğinde olan, Türkiye’nin en büyük sanayi yatırımlarından biri için buradayız. Ortağımız FCA ile birlikte geliştirdiğimiz Egea projesinin ilk modelinin üretimini birlikte başlatacağız.” dedi.

Fiat Egea’yı ‘akıllı bir proje’ olarak değerlendiren Mustafa V. Koç, şunları kaydetti: “Akıllı, çünkü, çok sayıda araştırma yapılarak, Türkiye’nin beklentilerine uygun ve geniş kitlelerin ulaşabileceği bir otomobil olarak geliştirildi. Türk tüketicisini odağına alarak tasarlanan yeni modelimize isim verilirken, Ege Denizi’nden esinlenildi. Akıllı bir araç, çünkü; iç pazarın yanı sıra, Batı ve Doğu Avrupa müşterisine de hitap ediyor. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 40 ülkeye ihraç edilecek. Aynı platformda sedan dışında hatchback ve station wagon olmak üzere, büyük oranını ihraç edeceğimiz iki ayrı araç daha üretilecek. Bu da projemizi akıllı kılan bir diğer unsur.”

Mustafa V. Koç, Türkiye’den dünyaya açılan bu çaptaki ilk binek araç projesi Egea’nın her anlamda çok başarılı olacağına inandığını anlatırken, “Sevgili dostum Sergio Marchionne ile beraber Egea’yı birkaç hafta önce test ettik. İkimiz de çok beğendik. İç ve dış tasarımı mükemmel, geniş iç hacme sahip, tam bir aile aracı. Başından beri bu projeye desteği için ona bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, şöyle devam etti: “Koç Holding ve FCA’in uzun yıllara dayanan güçlü ortaklığı ve Tofaş’a duyduğumuz güven sayesinde, yeni modellere yaptığımız yatırım miktarı 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımların önemli bir bölümünün Ar-Ge ve inovasyona ayrılmış olmasını ayrıca değerli buluyorum. Koç Topluluğu olarak teknoloji ve inovasyona yatırım yaparak, ülkemiz için yarattığımız katma değeri sürekli artırıyor ve rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Egea projesi de, topluluğumuzun bu yaklaşımının en güçlü örneğidir. Egea’nın Türkiye’de üretilmesi, Tofaş’ın hem Ar-Ge’ye hem de dünya klasında üretime yaptığı yatırımın ve böylelikle kazandığı yetkinliklerin sonucudur.”

Egea projesinin Tofaş mühendisliği ve işçiliğinin küresel arenadaki başarısını da ortaya koyduğunu anlatan Mustafa Koç, bu yatırımın Tofaş’a olduğu kadar, Türkiye otomotiv sanayiine de önemli bir katma değer sağlayacağını söyledi. Tofaş’ın bugün küresel bir oyuncu olduğunu belirten Koç, sözlerini şöyle tamamladı: “Tofaş’ın, toplumsal hayata sağladığı faydalar ve sürdürülebilir yönetim anlayışıyla, bundan sonra da ülke ekonomisine, sektöre ve tüm paydaşlarına yarattığı katma değerin artarak devam edeceğine olan inancım tam. Egea projesinin ülkemize, Tofaş’a, Koç Topluluğu’na ve FCA’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

FİAT EGEA 8.7 MİLYON KİLOMETRE İLE DÜNYANIN ÇEVRESİNİ İKİ DEFA KAT ETTİ

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise Egea üretiminin başlamasının Tofaş tarihinde yeni bir dönüm noktası olduğunun altını çizerek, şunları dile getirdi: “Egea projesi, yarım asırlık üretim tecrübemizin bir eseri oldu. Kuruluşumuzdan bu yana, Türkiye için değer yaratan bir şirket olduk. Güçlü ortaklarımız, Koç Holding ve Fiat-Chrysler’in bize olan destekleriyle, bu çabamızı çok daha büyük ölçeklere taşımanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz.”

Cengiz Eroldu, ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve FCA çalışanı görev aldığına dikkat çekerken, şöyle konuştu: “Tofaş mühendisleri bu 3 yıl boyunca, projede etkin rol aldı. Arkadaşlarımız, maliyet, yatırım, kalite ve zaman planına uyum konularında örnek teşkil eden başarılı sonuçlara imza attılar. Yüzde 40’ı yol testleri olmak üzere, 3 bin 700’ü aşkın test gerçekleştirildi. Onlarca prototip Güney Amerika’dan kutuplara, dünyanın pek çok yerinde denendi. 40’tan fazla ülkede satışa sunulacak olan Egea, bu testler sırasında 8,7 milyon kilometre yol kat ederek, dünyanın çevresini şimdiden 200 kez dönmüş oldu.”

Konuşmaların ardından işçilerin alkışları arasında Tofaş’ın ilk Fiat Egea serisi piste indi. Araca binen Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, ilk sürüşü yaparak dışarı çıkardı.