Şebnem Yurtman kimdir?

Yurdun dört bir yanından kafileler halinde gelmişlerdi. Tek ses olup, ‘Savaşa inat barış’ diyeceklerdi. Kalleş ellerin çektiği pimler, hayallerinin sonu oldu. 95 yaşam çifte bombayla soldu. Onlardan biri de Şebnem Yurtman’dı.

Kimi daha önlerinde yaşayacak koskoca bir hayatı olan gencecik çocuklardı, kimi idealleri peşinde koşan sendika veya STK yöneticileri… Hepsinin ortak talebi barıştı. Bu yüzden Türkiye’nin birçok ilinden toplanıp başkente geldiler. Sıhhiye Meydanı’nda ‘İnadına barış, inadına demokrasi’ diye sesleneceklerdi. Ancak kalleş bombalar, daha meydana gidemeden nefeslerini kesti. 95 can, korkunç bir patlamayla yitip gitti.

Şebnem Yurtman kimdir?

Şebnem Yurtman (19) ve Elif Kanlıoğlu (20) çok yakın arkadaştı. İkisi de Mersin Üniversitesi’nde okuyordu. Şebnem, Kimya Mühendisliği öğrencisiydi ve Mersin EMEP Gençliği üyesiydi. Elif ise Yabancı Diller Yüksekokulu’na gidiyordu. Birbirlerinden hiç ayrılmayan genç kızlar, ölüme de beraber gitti.

Şebnem Yurtman, sadece 19 yaşında barış istemek için gittiği mitingde patlayan bombaların hedefi oldu ve hayatını kaybetti. Ölmeden önce Kimya Mühendisliği öğrencisiydi. Mersin’de EMEP’te üyeydi.