Google Maps Street View iş başvurusu nasıl yapılır?

Google Maps’ın Street View özelliğini İstanbul’da Street View Trekker denemeye başladığından dolayı yüksek maaş ile Street View Trekker ile dolaşacak çalışanlar arıyor. Google Maps için iş başvurusu yapmak ister misiniz? Google Maps için çalışmak istiyorsanız, detaylar için okumaya devam edin.

Yakın zamanda Türkiye’de kullanıma açılan Street View özelliği ile artık sokakları Google Maps üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Normalde araçlar ile çekilen görüntüler araçların girmediği yerlerde insanlar ile çekiliyor. Street View Trekker adındaki cihazı sırtlarına alarak gezen çalışanlar, İstanbul’u resmediyor. Google Street View için çalışmak istiyorsanız, sizin için tüm bilgileri derledik.

18kg ağırlığı bulunan Street View Trekker Her 2.5 saniyede bir fotoğraflama yapıyor ve bunları sürekli GPS ile kayıt altına alıyor. Google, Street View Trekker ile çalışmak isteyenlere 1,500 dolar maaş veriyor. Tek yapmanız gereken Street View Trekker’ı ödünç alıp belirtilen bölgeleri dolaşmak. Daha önceden Çanakkale yarımadası benzer bir proje ile dolaşılmıştı.

Google Türkiye için açık pozisyonlara bir göz atın. Google Street View iş başvurusu ise buradan yapılıyor. İş başvuruları bazı dönemlerde kapanıyor, bu nedenle açıldığı zamanlara denk gelmeniz gerekiyor.

Google Street View ile çalışmak

Yeni bir yere giderken caddelerin adlarını ve genel yönleri bilmek son derece yararlıdır. Ancak varış noktanızı görebilmek ve etrafındaki alanın neye benzediğini bilmek daha da iyidir. İşte Google Haritalar’ın sokak görünümü özelliği burada işe yarar.

Her birimiz, bir noktada, bir Google sürücüsü olarak çalışmayı hayal ediyoruz. O müthiş Prius’u sürmek. Bunu hayal ederken bir sonraki kavşakta telefonunuza sarılıyor ve cevabı araştırmaya başlıyorsunuz: Google Street View arabasının sürücüsü olmak için nasıl işe alınırsınız? Gerçek şu ki… düşündüğünüzden daha zor.

Yıllar geçtikçe, insanlar Google Street View ekibi tarafından nasıl işe alınacaklarına dair bilgileri, önceki sürücülerden arkadaşlarına ve diğer söylentilere kadar çevrimiçi hale gelen bilgi parçalarından elde edebildi. Bir araya getirebildiklerimizden yola çıkarak gördüğümüz kadarıyla Google, alt yükleniciler olarak sürücüler ve resimler sağlayan birçok “iş ortağı” ile çalışıyor. Gerçek şoförlerden biriyle konuşmayı başardık. Buradan yola çıkarak, sürücülerin kendilerinin bile bu iş olana kadar iş hakkında bilgi sahibi olmadıkları sonucuna varmak kolaydır.

Sürücüye göre, mahallesinde, yerel sokaklarda ve şehirde dolaşması için talimat geliyor. Dolayısıyla, tüm Türkiye’yi tek bir sürücüyle tamamlamak yerine, Google aynı anda küçük bölgelere odaklanıyor. Bunun nedeni, Google’ın yerel vatandaşların kendi yerel ayarlarının tüm ayrıntılarını ve yollarını herkesten daha iyi bildiğini anlamasıdır. Sürücülere, otomobilin geçebileceği her sokakta, otoyollardan sokaklara kadar sürmeleri söyleniyor. Arabaya girdiklerinde, kamerayı kontrol eden basit bir “duraklat/kaydet” düğmesiyle sistemi çalıştırırsınız. Aracın yolcu tarafında bir ekran var ve aracın arkasında geri plan işlerini halleden büyük bir sunucu var.

Google’a göre, Sokak Görünümü görüntüleri, gelişmiş görüntüleme teknolojisine sahip araçlar tarafından toplanıyor. Bu, aynı anda fotoğraf çeken, farklı yönlere bakan 8 kameralı büyük bir direği söylemenin süslü bir yoludur. Araç halka açık caddelerde giderken, arabanın etrafındaki tüm olayları kaydeder ve izler. İşlendikten sonra, sistem yüzleri ve harfleri (plakalar ve işaretler) bulanıklaştırır. Görüntüler daha sonra Google’ın kendi verilerinden ve farklı ortaklardan elde edilen veriler kullanılarak işlenecekleri ana sunuculara yüklenir. Görüntüler gerçek zamanlı işlemiyor, ancak genellikle en fazla bir yıl gecikme ile sisteme geliyor.

Geçmişte, Google size kendi resimlerinizi gönderme seçeneği sunmuştu, ancak Street View’a dahil edilmek üzere fotoğraf gönderimlerini kabul etmeyi bıraktılar. Gerçekten, artık buna ihtiyaçları yok gibi.