Uzay boşluğunda hava sıcaklığı nedir?

Güneş sistemimizden uzakta ve galaksimizin sınırlarının ötesinde, uzayın uçsuz bucaksız hiçliğinde, gaz ve toz parçacıkları arasındaki mesafe büyür ve ısıyı aktarma yeteneklerini sınırlar. Bu boş bölgelerdeki sıcaklıklar yaklaşık -270 santigrat dereceye kadar düşebilir. Uzay boşluğunda hava sıcaklığı nedir? Peki uzay boşluğu neden bu kadar soğuk?

Gerçek şu ki, bu karmaşık bir şey. Fizikçiler için sıcaklık, hız ve hareketi içeren bir şeydir. Bir odadaki sıcaklık hakkında konuştuğumuzda, bu bir bilim insanının konuşacağı şekilde olmaz. Belirli bir hacimdeki tüm parçacıkların hızlarını tanımlamak için ‘ısı’ terimini kullanırız.

Uzayda hava sıcaklığı

Evrendeki ısının tamamı olmasa da çoğu, güneşimiz gibi yıldızlardan gelir. Nükleer füzyonun meydana geldiği güneşin içinde sıcaklıklar 15 milyon derece Kelvin’e ulaşabilir. Yüzeyde, sadece yaklaşık 5.800 kelvin’e ulaşırlar. Güneşten ve diğer yıldızlardan gelen ısı, güneş radyasyonu adı verilen kızılötesi enerji dalgaları olarak uzayda hareket eder. Bu güneş ışınları sadece yollarındaki parçacıkları ısıtır, bu nedenle doğrudan güneşin görmediği her şey soğuk kalır.

Geceleri, güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ün bile yüzeyi yaklaşık 95 derece kelvin’e düşer (size bir fikir vermek için, neredeyse -180 santigrat derece). Plüton’un yüzey sıcaklığı yaklaşık 40 kelvin’e (-233 Santigrat) ulaşır. Tesadüfen, güneş sistemimizde şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık, eve çok daha yakın bir yerde kaydedildi. Geçen yıl bilim adamları ayımızın yüzeyindeki karanlık bir kraterin derinliklerini ölçtüler ve sıcaklıkların yaklaşık 33 kelvin’e (-240 Santigrat) düştüğünü buldular.

Ancak evrenimiz hayal edilemeyecek kadar geniştir. Bu nedenle, uzay boşluğunda ne olduğu sorusu ortaya çıkıyor. İşlerin zorlaştığı yer burasıdır. Yakın ve uzak galaksilerde, yıldızlar arasında örülen toz ve bulut ağı 10 ila 20 kelvin (-263 ve -253 Santigrat) arasındaki sıcaklıklarda gözlemlenmiştir. Evrenin oluşumundan arta kalan enerji olan çok az kozmik arka plan radyasyonu içeren birkaç uzay cebi, 2.7 kelvin (-270 Santigrat) civarında değişiyor.