2 bin 153 zenginin serveti 4.6 milyar insanınkinden fazla

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın açıkladığı son rapor, insanlar arasında gelir dağılımındaki eşitsizliği gözler önüne seriyor. 2 bin 153 zenginin servetinin, Dünyanın yüzde 60’ını oluşturan 4.6 milyar kişininkinden fazla olduğu belirtilen rapor, dünya liderlerinin önümüzdeki günlerde toplanacağı Davos Zirvesi’ne de mesaj gönderiyor.

En zengin 2 bin 153 kişinin serveti 2010 yılından bu yana büyük oranda artarken; yine aynı dönemde en yoksul kesimin geliri büyük oranda azaldı. Yani zengin daha zengin oldukça, fakir de daha fakir oldu. Kapitalist düzen işlemeye devam etti.

Dünya nüfusunun yüzde 20’sinin aşırı yoksulluk sınırı olan günlük 1.90 Dolar gelirle hayatını sürdürmeye çalıştığını belirten Oxfam, ülkelere eşitsizliğin son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Rapor gelir dağılımındaki uçurumun gittikçe artacağını bildiriyor. Tahminen 2.3 milyar insanın 2030 yılına kadar bakıma ihtiyacı olacak. 2015’ten bu yana 200 milyon artış olduğu anlamına geliyor.

Oxfam, bu yıl sonuna kadar dünyanın yüzde 1’lik nüfusuna denk gelen 70 milyon kişinin, yüzde 99’undan daha fazla servete sahip olmasının beklendiğini de kaydetti. Dünyanın en zengin 22 erkeği Afrika’daki tüm kadınlardan daha fazla servete sahiptir.