İlaca büyük zam

Sağlık bakanlığıyla masaya oturan ilaç sanayicileri, ilaç fiyatlarına yüzde 10 ile 20 arasında zam yapılmasına karar verdi. Eczacılara göre bu zam, ‘bulunamayan ilaç’ sorununa ‘derman’ olamayacak.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre bir liraya kadar olan ilaçlarda yüzde 20, bir ile iki lira arasındakilerde 18, beş ile altı lira arasındaki ilaçlardaysa yüzde 10 zam yapılmasına karar verildi. Bazı ilaçlara uygulanan kamu kurum iskontosu da düşürülecek.

Eczacılar, piyasada bulunmayan ilaçlar için döviz kurunun güncellenmesi gerektiğini savunuyorlardı. İlaçlar daha ucuza satıldığından, ilaç firmaları kar etmedikleri ürünleri Türkiye’ye getirmemeye başlamıştı. Bu da bulunamayan ilaçlar listesinin kabarmasına neden olmuştu.

Eczacı: Bulunamayan ilaca çözüm olmaz

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, ilacın bulunabilir olmasının ucuz olmasından daha da önemli olduğunu vurgulayarak, “İlaç fiyatları, yeni düzenlemeye rağmen hala olması gerektiğinden ucuz. Bulunamayan ilaç sorununa bu yeni düzenleme de maalesef bir çözüm olmayacak” dedi.