Dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı 5 bin liraya dayandı

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1447 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 714 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1781 TL oldu.

Asgari ücretin 1300 TL’ye yükselmesi ve memur maaşlarında yapılan artışlar, başta elektrik olmak üzere temel mal ve hizmetlere yapılan zamlarla daha ilk aydan erimeye başladı.

Özellikle aile bütçesinde ağırlıklı paya sahip gıda harcamalarının ekmek zammı ve elverişsiz hava şartlarına bağlı olarak artan yaş sebze-meyve fiyatları nedeniyle yükselmesi, ev bütçesine olumsuz yansıdı.

Açlık sınırı bir ayda 202 TL arttı

TÜRK-İŞ’in ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1447,20 TL, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4 bin 714 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1781,84 TL oldu.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, açlık sınırı son bir ayda 62 TL artarken, yoksulluk sınırındaki artış son bir yılda 620 TL olarak gerçekleşti. Bu tutarın neredeyse üçte birini oluşturan 202 TL’si ise bu ay gerçekleşti.