İstanbul’da taksiye zam geldi mi?

İstanbul’da taksiye ve minibüse zam, İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) tarafından belirleniyor. UKOME’de devletin çeşitli kurumları, ilgili esnaf odaları ve İBB temsil ediliyor. UKOME’de karar çoğunluğu devletin çeşitli bürokratlarının toplamı ile oluşan çoğunluk nedeniyle hukümettedir. Bu, Şubat 2020’de yapılan yasal düzenleme ile bu hale getirilmiştir, öncesinde çoğunluk İBB’de bulunuyordu.

İstanbul’da bu yıl taksiye yeni bir zam yapıldı mı? İstanbul’da taksiye son zam 27 Ağustos 2019’da UKOME kararıyla yapıldı. Yapılan zam ile birlikte İstanbul’da servis ücretlerine yüzde 13, minibüslere yüzde 20, taksilere ise 25 zam geldi. Eğer taksi ücreti hesaplamak isterseniz, alttaki aracımızı kullanabilirsiniz. Hatta alttaki sayfadan güncel taksi ücretlerine dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da taksiciler 2020 yılında da zam beklentisi içinde. Sadece taksiciler de değil, minibüsçüler ve servisçiler de çok daha yüksek oranda zam talep ediyor. Vatandaşların maaşlarında açıklanan enflasyon oranında zam yapılırken toplu ulaşıma ise bu enflasyon oranının çok üstünde zamlar talep ediliyor. Ancak bu ücretleri ödeyecek olan vatandaşların maaşları her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor. İstanbul’da bir önceki taksi zammı ise 7 Ağustos 2017’de yapılmıştı.