İşte elektriğe yapılan gerçek zam oranları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Ocak’ta elektrikte zamlı tarifeleri açıkladı. Açıklanan %6,8’lik zam oranıyla elektrik faturaları birbirini tutmuyor. Elektriğin meskenlerde en yoğun kullanıldığı saatler olan 17-22 saatleri arasında elektriğin bedeli %12, gündüz zaman diliminde %20,6, gece zaman diliminde ise %53,7 oranında zam yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Ocak’ta elektrikte zamlı tarifeleri açıkladı. Açıklanan %6,8’lik zam oranıyla elektrik faturaları birbirini tutmuyor. ‘Gerçek zamlar halktan saklanıyor’ diyerek biriken tepkilere karşı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Anadolu Ajansı’nın Enerji Masası’nda konuk edildi. Yılmaz elektrikteki gerçek zamları gizledi, şikayetlere açık olduklarını duyurdu.

Mustafa Yılmaz’ın gerçek zamları açıklamaması karşısında Politeknik elektiriğe yapılan gerçek zamları açıkladı. Politeknik’in gerçek zamlara ilişkin açıklaması şöyle:

EPDK’nın açıkladığı %6,8’lik zam oranı, sayaç değişimleri sonrası sayısı iyice azalmış olan mekanik sayaç kullanıcılarına uygulanan ve tek zamanlı enerji bedeline dağıtım bedeli eklendikten sonra yapılmış olan zamdır. EPDK’nın açıklamadığı zam ise elektrik zamlarının açıklandığı gün EPDK’nın sitesinde yayımlanan elektrik tarifeleri ayrıntılı incelendiğinde açığa çıkıyor. Elektronik sayaçlarda üç zaman diliminde enerji bedelleri ayrı ayrı zamlanmış durumda. Elektriğin meskenlerde en yoğun kullanıldığı saatler olan 17-22 saatleri arasında elektriğin bedeli %12, gündüz zaman diliminde %20,6, gece zaman diliminde ise %53,7 oranında zam yapıldı. Bugüne kadar 22.00 – 06.00 gece zaman diliminde elektrik kullanımının da sürekli teşvik edildiğini hatırlatalım. AK Parti halkın tasarruf için uykusundan çalarak gece çalıştırdığı çamaşır makinalarının enerji bedeline de göz dikmiş durumda!

Elektrik zamlarında sayaç oyunu Elektrik sayaçlarıyla kullandığımız elektrik ölçülür ve faturalandırılır. İki tip sayaç vardır. Birincisi artık kullanımı fazlasıyla azalan mekanik sayaçlar. Mekanik sayaçlarda kullanılan elektrik toplam olarak ölçülür, gün içinde her saatte aynı tutar üzerinden hesaplanır. Diğer sayaç tipi elektronik sayaçlardır. Bu sayaçlarda bir gün üç zaman dilimine ayrılarak programlanmıştır. Bu zaman dilimleri 06.00 – 17.00 saatleri arası gündüz, elektriğin en çok kulanıldığı akşam saatleri 17.00 – 22.00 arası puant, 22.00 – 06.00 arası ise gece olarak belirlenmiştir. Elektronik sayaçlarda kullanılan elektrik zaman dilimlerine göre ayrı ayrı ölçülür ve fiyatlandırılır.

Faturalardaki soygun bedelleri birleştirildi Daha önce kayıp/kaçak bedelleriyle gündeme gelen faturalardaki pek çok usulsüz bedel birleştirilerek faturalara yansıtılacak. EPDK; dağıtım bedeli, kayıp/kaçak (K/K) bedeli, perakende satış hizmet bedeli ve iletim bedellerinin faturalarda ‘dağıtım bedeli’adı altında tek kalemde yer almasına karar verdi. Bu kararla, yargı kararları ile hukuksuzluğu tescil edilmiş, doğrudan dağıtım şirketlerinin kasasına giren kayıp/kaçak gibi bedellerin takibinin, halk denetiminin engellenmesi hedefleniyor. 1 Ocak 2016 da açıklanan tarifelerle bu bedellere yapılan zam oranı da %5,78 oldu.

aa-1

AK Parti’li bürokratların yönettiği EPDK gizlese de sonuç olarak enerji bedellerine yapılan zamlarla birlikte dağıtım bedelleri eklenerek ortaya çıkan nihai zam oranları elektronik sayaçlarda gündüz için %12,7, puant için %9,1, gece için %19,6; tek zamanlı mekanik sayaçlarda ise 6,8.

Dağıtım şirketlerinin elektrik alım tarifesini de belirleyen EPDK, şirketler için elektrik fiyatına %2,6’lık bir zam yaptı. Dağıtım şirketlerinin bir kamu kurumu olan TETAŞ’tan aldığı elektrik %2,6 oranında zamlanmasına rağmen halk %6,8 ile %53,7 oranları arasında değişen zamlarla karşı karşıya bırakıldı. Enerji bedeli üzerinden tahsil edilen %1 enerji fonu, %2 TRT payı, %5 belediye tüketim vergileri ve tüm fatura toplamı üzerinden alınan %18 KDV ile halkın faturası iyice kabarmış oldu. Yeni zamlarla elektriğin dörtte birini kullanan halk elektrik bedelinin yarısını ödeyecek.

AK Parti’li dağıtım şirketlerinin çıkarları AK Parti elektrik enerjisinin üretimi ve halka sunumunun hemen her aşaması piyasalaştırdı. Halkın bir yaşam hakkı olarak enerjiye ulaşmasını sağlamak üzere yapılan üretim-tüketim planlamasının yerini ‘elektrik üretimi ve dağıtımı yapan şirketler en çok nasıl kazanır’ planlaması aldı.

Elektrik dağıtım şirketlerinin %80’i AK Parti’nin yandaşı şirketlerinden oluşuyor. Örneğin enerji dağıtımında en büyük pay herkesin yakından tanıdığı Cengiz-Limak-Kolin’e ait. EPDK da bu dağıtım şirketlerinin çıkarlarını, karlarını garantiye alacak şekilde çalışıyor.

Petrol fiyatlarına bağlı olarak doğalgaz fiyatları da üçte birine gerilemişken, böylelikle düşen elektrik üretim maliyetlerinin faturalara yansıtılması gerekirken halkın faturalarında elektrik bedeli gerçek maliyetinin 6 katına kadar faturalandırılıyor. AK Parti enerji alanında soygun düzenine devam ediyor. 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile elektrikteki zamlı tarifeler ve faturalardaki yeni düzenlemeler enerji alanındaki bu soygunun bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Kaynak: Politeknik.org.tr