Kartal Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi ve KESK’E bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN) arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenlenen törenle imzalandı.
Sözleşmede memurları en mutlu eden unsur, aylık net 1.500 TL’lik ek ödeme oldu. Ayrıca emekli olacak memur personele 60 bin lira belediye tarafından ekstra ikramiye olarak verilecek.

Kartal Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) arasında 01.01.2016-31.12.2017 tarihlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Yapılan sözleşmeye göre, memurlara aylık net 1.500 TL ve sözleşmeli personele 500 TL ek ödeme ve sosyal haklarda iyileştirilmeler yapıldı.

Kartal Belediyesi yeni hizmet binasında düzenlenen törene Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Av. Hüsnü Yeşilyurt, Gülcemal Fidan, Mustafa Fehmi Okay, Feyyaz Kaynak, Ali Apaydın, Dr. Turgut Mermertaş, TÜM-BEL-SEN Genel Başkanı Ömer Salih Erol, Genel Hukuk ve Tis Sekreteri M. Osman Seheri, TÜM-BEL-SEN 3 No’lu Şube Başkanı Hasan Güzel, Tıs ve Hukuk Sekreteri Hıdır Demirtaş, Teftiş Kurulu Müdürü Ramazan Türkel, Mali Hizmetler Müdürü Oğuzhan Dumlu, İnsan Kaynakları Müdürü Aydın Sezen, Emlak İstimlak Müdürü Av.Hanzade Erdoğan, Kartal Belediyesi işyeri baş temsilcisi Şevket Demirci, Kartal Belediyesi işyeri temsilcisi Serpil Önder Torun, Kartal Belediyesi Örgütlenme Sekreteri Nazım Önde Gültekin, Kartal Belediyesi CHP Meclis üyeleri, Belediye birim müdürleri ve çok sayıda memur katıldı.

Kartal Belediyesi bünyesinde çalışan 434 memur ve sözleşmeli personeli kapsayan sözleşmede, memurlara ücret ve sosyal haklarda iyileştirmeler yapıldı.

Sözleşmede memurları en mutlu eden unsur, aylık net 1.500 TL’lik ek ödeme oldu. Ayrıca emekli olacak memur personele 60 bin lira belediye tarafından ekstra ikramiye olarak verilecek.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,“Benim personelim benim memurum; ne alacaksanız benden alın. Ama gidip birilerinden istemeyin. İkramiyenin özünde bu var.”

kartal3-003

Başkan Öz, “2013 yılında Büyükşehir yasası çıktı. İstanbul’da Özel İdare kalktı. Ne yaptılar? Kendilerine ait personel ve mal paylaşımını yaptılar. Özel İdareden Kartal Belediyesi’ne 1 metrekare yer kalmadı. Riskli alan olarak ilan edilen Özel İdare iş merkezini bize vermedi. Bize İl Özel İdaresinden 17 işçi ve memuru verdiler. Bunları göreve başlatmadım. Çünkü yasa diyor ki; komisyonun içinde belediye başkanı bulunmalı. Ama beni çağırmadılar. Mal paylaşımında bizi varsaydılar mı? Hayır. Sen beni saymıyorsan ben de seni saymıyorum. -Bunları işe başlatın- dediler. Ben de -hayır başlatamayız- dedim. Çünkü yasaya aykırı davrandı. Kim? Karar vericiler. Kim? En tepedekilerin İstanbul’daki temsilcileri. Kanun şöyle diyor ; -Alın bunları. Eğer kadro fazlanız varsa 3 ay içinde geri yollayın. Bizler 1969 yıllarında sokak hareketinde bulunmuş birisi olarak bu tuzağı önceden gördük.

kartal1-004

Kartal Belediye Başkanına ceza verebilecekleri bir kanun maddesi bulamadılar. Kartal Belediyesi için 1.5 ay sonra bir genelge çıkardılar. Bunları göreve başlatalım diye. Memurluğun ne olduğunu çok iyi biliriz. Hak ve hukuku çok iyi biliriz. Kanunları ve yasal haklarımızı çok iyi biliriz. Seçimlerden sonra bir genelge yayınladılar. Genelgede -Kartal Belediyesi senin nüfusun her ne kadar 450 bin olsa da yani 500 bine kadar olan sınırdaki belediye olsan dahi seni 700 bin nüfuslu bir belediye statüsüne alıyorum, sana da şu kadar kadro veriyorum- dedi. Memur ve işçi kadrolarını genişletti. O yasadaki madde olan yani fazlan varsa 3 ay içinde fazla kadroyu alacağım dediği o maddeyi yok hükmüne getirdi. Olay bu. Türkiye’de buna direnebilen tek belediye Kartal Belediyesidir.”

kartal-005

Öz, “Taşeronlara kadro vereceğim dediler. Ama ne oldu? Yerel yönetimlerde ve özel idarelerde belediyenin şirketine geçiş yaptılar. Zaten belediyenin şirketlerindesiniz. Ne fark eder? Ha o şirket ha bu şirket. Ne fark eder? Benim kadrolu personelim misiniz? Hayır. O zaman taşeronun nesini kalırdınız? Kaldırmadı. Eğer kaldırsaydı benim statü olarak 700 bin sınırına getirdiğin noktada personel giderim neyse kadro karşılığı devlet o kadar bana yardım etmesi lazım. Ediyor mu? Hayır.

İskandinav ülkelerinde yerel yönetimlere genel bütçeden yüzde 63 destek verilirken Türkiye’de sadece 4,9’dur. Genel bütçeden belediyelere verilen pay bu kadar. Yüzde 10 bile değil. Avrupa Birliği üyeleri Almanya, Fransa gibi yerlerde 20 civarında. Peki kadroyu ne ile yapacaksın? Belediye şirketleri kurduracak, onları oraya geçirecek. Peki nasıl ödeyecek? Hiç duydunuz mu KDV’yi yüzde 1’e indireceğiz diye? Duymadınız. Sendika mücadele ederken biz de Türkiye’nin en büyük kurumu olan Sosyal Sigortalar Kurumunda yöneticilik yapıyorduk. Bunun önü açılsın istiyorduk.”

kartal2-004

x