Kartal Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi

Kartal Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Kartal Belediyesi’nde işçiler ile belediyenin uzun süren pazarlığı anlaşma ile sonuçlandı. Uzun süredir devam eden görüşmeler, sendika ile belediyenin anlaşması üzerine yapılan TİS ile son buldu.

Kartal Belediyesi’ni temsil eden belediye yönetimi ile işçileri temsil eden Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasında devam eden müzakerelerde anlaşma sağlandı. 27 Ağustos’ta sabah saatlerine kadar devam eden pazarlıkların sonucunda anlaşmanın imzalandığı öğrenildi.

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube’den yapılan açıklamada, 1770 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin Kartal Belediyesi ile yapılan müzakereler sonucu orta yolun bulunmasıyla tamamlandığı duyuruldu.

Kartal Belediyesi toplu iş sözleşmesi

Sendika ile belediyenin anlaşması sonucu 6 Eylül’de imza töreni düzenlendi. Kartal Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde taraflar toplu iş sözleşmesine imzalarını attı. Kartal Belediyesi’nde düzenlenen imza törenine Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, sendika temsilcileri ve çok sayıda işçi katıldı.

Toplu iş sözleşmesi ile belediye çalışanlarının maaşlarına yüzde 99 zam yapıldı. Belediye çalışanları, maaşlarına yapılan zammı davul ve zurna ile halay çekerek kutladı. Kartal Belediyesi, bünyesinde çalışan emekçilerin maaşlarının enflasyon karşısında ezilmesi sonucu harekete geçti. İmzalanan sözleşme ile çalışanların maaşına yüzde 99 zam yapılmış oldu.

Ayrıca toplu iş sözleşmesi kapsamında, kıdem zammında yüzde 100’lük bir artışa gidildi ve kıdem zammının işçilerin ilk işe giriş tarihinden itibaren hesaplanması kararlaştırıldı. Cumartesi günü akdi tatil olan çalışma hafta tatiline çevrilerek 3 yevmiye verilmesi kararlaştırıldı. Pazar günü de çalışan işçilere 3 yevmiye ücret vermeye devam edecek şekilde sözleşme imzalandı.

Kartal Belediyesi işçi maaşları 2022

Sendikadan alınan ilk bilgilere göre, yapılan anlaşma kapsamında işçilerin günlü taban ücretleri; 1. kademe için 331 TL, 2. kademe için 400 TL, 3. kademe için 475 TL, 4. kademe için 600 TL ve 5. kademe için 650 TL oldu.

Kartal Belediyesi’nin açıklamasına göre, işçilerin taban ücretlerine yapılan yüzde 99 zam ile beraber taban ücret 9 bin 74 TL’yi buldu. İkramiye, yol, yemek de dahil olmak üzere giydirilmiş ücretlerin daha da yükselmesi bekleniyor. İşçilerin daha önce nakit para olarak aldıkları yemek ücretinin ise yemek kartı üzerinden verileceği öğrenildi.

Kartal Belediyesi işçi maaşları 2023

İşçilerin ücretlerine 1 Ocak 2023’te yüzde 15, 1 Temmuz 2023’te yüzde 30 ve 1 Ocak 2024’te yüzde 20 oranlarında zam yapılacağı konusunda uzlaşma sağlandı.

Enflasyon ve hayat pahallılığına karşı Şubat ayından beri verilen 400 TL’lik sosyal paket ise kalıcı hale getirildi. Önceki sözleşmede yıllık 30 gün olan ikramiye ise ilk yıl için 40 güne, ikinci yıl için 52 güne çıkarıldı.

Kartal Belediyesi işçi maaşlarına 1 Ocak 2023’te ve 1 Temmuz 2023’te yapılan zamlar ile işçi maaşları ortalama 13 bin 500 TL seviyelerine çıktı. Belediye tarafından işçilere Ağustos ayında ek protokol ile aylık 4 bin 500 TL ödenmesi kararlaştırıldı ve 2023 yılında Kartal Belediyesi işçilerinin maaşları en düşük 19 bin TL seviyesine çıktı.

Kartal Belediyesi işçi maaşları 2024

Kartal Belediyesi işçilerine 1 Ocak 2024’ten itibaren yapılacak yüzde 20’lik zam ile en düşük işçi maaşlarının 16 bin 500 TL seviyesine çıkması bekleniyor. Ek protokol kapsamında verilen 4 bin 500 TL’nin verilmeye devam etmesi durumunda en düşük maaşlar 21 bin TL olacak.

Öte yandan Kartal Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Belediyemiz çalışanlarıyla süren toplu iş sözleşmesi sürecimiz, karşılıklı uzlaşı ve anlaşma ile sonuçlanmıştır. Emek hakkını alacak, kentimiz gelişecek, bizler de üzerimize düşen sorumluluğu taşımaya devam edeceğiz.” denildi.