Bakan’dan gençlere 4.5G uyarısı: Aman cebiniz yanmasın!

4.5G internet dönemi gece yarısından sonra saat 00.01 itibariyle başlıyor. Bu geceden itibaren Türkiye’deki kullanıcılara sunulacak yeni teknoloji konusunda gençleri uyaran Bakan Binali Yıldırım, “Yalnız internete hızlı bağlanayım derken dikkat etmek de gerek, yoksa yüksek fatura ödemek kaçınılmaz olur” dedi.

Mobil cihazlardaki internet bağlantı hızını artıracak olan 4.5G uygulaması, bu gece 00.01 itibariyle Türkiye’deki abonelere sunulmaya başlanacak.

Akıllı telefon ve tablet gibi akıllı cihazlardaki internet, şu anda kullanılan 3G’ye göre hızlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bu gece hayatımıza girecek olan 4.5G teknolojisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“HEMEN HER TARAFTA ÇEKMEZ, PEYDERPEY ARTACAK”

Bakan Yıldırım şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın şunu bilmesinde fayda var, bugünden yarına her tarafta 4,5G çekecek diye düşünmesinler. Çekim gücü hızı peyderpey artmış olacak. Bunun asıl faydası ekonomiye kalkınmaya olacak. Zamanında elde edilemeyen erişilemeyen bilgi sizin birçok fırsatı kaçırmanıza sebep olabilir. O bakımdan 4,5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesi kalkınma hedeflerinin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesi bakımından da önemli bir adımdır. 4.5G teknolojisi ile 5G’ye bir adım daha atmış olacağız. 3G’ye göre 4.5G 10 kat daha fazla hız sunuyor.”

4.5G için gençleri de uyarmayı ihmal etmeyen Yıldırım, internete hızlı bağlanayım derken faturaların kabarabileceğine dikkat çekti ve tedbirli olunmasını önerdi.