Otelciler Birliği: Kongreler, turlar ve çok sayıda rezervasyon iptal edildi

TÜROB, güvenlik endişeleriyle Avrupalı turistlerde bu yıl önemli düşüş beklendiğini açıkladı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), son dönemde artan güvenlik endişeleri nedeniyle bu yıl Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelecek turist sayısında önemli düşüş beklendiğini belirtirken; rezervasyon ve organizasyonlarda da çok sayıda iptal yaşandığını açıkladı.

TÜROB’un Türkiye’nin en büyük turizm pazarı konumundaki Almanya’ya ilişkin öngörülerini paylaştığı rapora göre, Türkiye’de son dönemde gerçekleşen saldırılar Avrupalı turistler için önemli güvenlik endişesi oluştururken; Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya başta olmak üzere AB ülkelerinden bu yıl gelecek turist sayısında önemli oranda düşüş bekleniyor. Raporda yer alan bilgiye göre; Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (DRV) 2016 Türkiye satışlarında yüzde 40 gerileme kaydedildi.

KONGRELER İPTAL Alman Seyahat Acentaları Kooperasyon Zinciri ise Nisan ayında yaklaşık 600 seyahat acentasının katılımı ile Kuşadası’nda yapacağı yıllık toplantısını güvenlik nedeniyle iptal etti.

Açıklamaya göre, son olarak İstanbul İstiklal Caddesi’nde yaşanan saldırı sonrasında hem İstanbul’da hem de Türkiye genelinde çok sayıda rezervasyon ve kongre iptalleri yaşandı. 2016′da Türkiye ve İstanbul’a yapılması planlanan kruvaziyer turlarının tamamına yakını da iptal edildi.

Türkiye’ye gelen Alman turist sayısı geçen yıl yüzde 6 artışla 5.58 milyon olmuştu. Bu yılın ilk iki ayında ise Almanya pazarı yüzde 6 düşüşle 252,000′e geriledi.

Rapora göre, Avrupalı turistlerin güvenlik kaygıları sebebiyle Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika yerine bu yıl İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan ve Fransa’ya yönelecekleri tahmin ediliyor.