Kartal değerlendi, satışlar yüzde 50’yi aştı

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, 2015 yılından sonra tüketicilerin Kartal’a olan ilgisinin arttığını söyledi.

İş GYO’nun Kartal’da hayata geçirdiği ve üçü konut, ikisi ofis olmak üzere 5 bloktan oluşan Manzara Adalar projesinde satış oranları yüzde 50’yi aştı. Projeyle ilgili bilgi veren İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “2015 yılından sonra tüketicilerin Kartal’a olan ilgisi arttı. Bağdat Caddesi gibi lokasyonlarda artan kentsel dönüşümle birlikte inşaatın yaygınlaşması insanların alternatif noktalara kayışını hızlandırdı. Kartal’ın deniz, metro, karayolu gibi çok çeşitli ulaşım imkanlarına sahip olması ve büyük firmaların burada proje yapması Kartal’a kayışta etkili oldu. Bu nedenle Manzara Adalar’da yüzde 13 seviyelerinde olan satışlarımız son 5.5 ayda yüzde 51’lere geldi” dedi. 1+0’dan 5+1’e kadar değişen 950 konutluk Manzara Adalar projesinnin güneş enerjisinden en çok faydayı sağlayacak şekilde kurgulandığını aktaran Tanes, blokların şekli ve yerleşiminin de her binada güneş enerjisinin eşit dağılmasını sağlayacak şekilde tasarlandığını aktardı.

Teslimler 2018’de Manzara Adalar’da metrekare fiyatlarının 4 bin 500 TL’den başlayıp şerefiyesine göre 6 bin TL’lere kadar çıktığını aktaran Tanes, teslimlerin ise 2018 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini söyledi. Satışta sundukları diğer projelerde de stok oranlarının hızla azaldığını belirten Turgay Tanes, “Üç projede 4 bin konutluk projelere başladık. Bu dönem içinde 1700 konut sattık. Elimizde 2 bin 400 konut kaldı” dedi. Sadece Kartal değil Anadolu Yakası’ndaki gelişimin de hızla artarak devam edeceğini belirten Tanes şöyle konuştu: “Gelecek 5 yıl içinde Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası arasındaki nüfus oranı birbirine yaklaşacak. 3’üncü köprünün geçtiği güzergah ve bağlantı yolları sayesinde ulaşımın rahatlamasıyla İstanbul’da en süratli ve kayda değer oranda prim potansiyeli taşıyan bölgenin Tuzla’dan başlayarak, Kartal ve Maltepe’yi de içine alacak.”

Alarko’dan arsa satın aldı Anadolu Yakası’nda arsaya önem verdiklerini aktaran Turgay Tanes, Kısıklı’da 32 bin metrekare arsaları olduğunu bu nedenle Alarko Holding ‘ten Tuzla’dan 1.5 ay önce yeni bir arsa aldıklarını kaydetti. Tanes, 63 bin metrekarelik arsayı 143 milyon TL’ye aldıklarını belirtti.

Kira geliri 120 milyona çıkacak Şu anda ofislerden her ay 45 milyon dolar kira geliri elde ettiklerini kaydeden Turgay Tanes, gelecek üç yıl içinde açılacak Ege Perla, Tuzla Şişecam, Finans Merkezi gibi projelerden gelen ofis alanlarıyla kira gelirlerini 2018’e kadar 120 milyon dolara çıkaracaklarını söyledi. Tanes, Finans Merkezi’nden 29 bin metrekare, Kartal’daki projelerinden ise 41 bin metrekare ofis alanı olduğunu belirtti.