İntibak farkları ne zaman yatacak?

- Yorumlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, intibak farkları ile ilgili açıklama yaptı.

Acar, emeklilerle ilgili en son yaptıkları düzenlemenin intibak olduğunu anımsatarak, 2000 yılından önce sonra emekli olanlar arasında ciddi farklılıklar olduğunu bildirdi. 3 bin 600 gün prim ödeyen ile 900 gün prim ödeyen emeklinin aynı maaşı aldığını ve bu farklılıkların giderilmesi için arşivden 2 milyon 500 bin dosyayı çıkardıklarını dile getiren Acar, “7 aylık bir dönemde süreci tamamladık. İnşallah 2 gün sonra emeklilerimizin hesaplarına bu intibak farkları yatmaya başlayacak” dedi.

Acar, TBMM’de emeklilerle ilgili önemli düzenlemeler yapıldığını hatırlatarak, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklilerle ilgili çok sayıda mağduriyetin tespit edildiğini ve cezai gecikme zammını ortadan kaldırdıklarını anlattı. Acar, “36 ay taksitlerle ödeme imkanını getiriyoruz. Ayrıca terörle mücadele, emniyet ve asayişin sağlanmasına ilişkin görevleri sebebiyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazisi olarak şeref aylığı bağlanmış olanlar ya da bunların eşinden, sevk şartı aranmaksızın özel hastanelere gidebilmeleri ve ilave ücret ödememelerini sağladık” diye konuştu.

Konferansta SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün de konuştu.

x