İntibak farkı ne zaman ödenecek?

İntibak farkı ödemesi, emekliler için önemli bir aylık getirisi anlamına geliyor. 2024 yılı Ocak ayında intibak farkları için uygulanacak zam miktarı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SSK ve Bağkur emeklilerine yapılması planlanan intibak zammı belirlendiği öğrenildi.

Ayrıca intibak farklarının ne zaman ödeneceği de açıklandı. 2024 yılı için yeni bir intibak farkı düzenlemesi de kısa süre içinde açıklanarak 2024 yılı intibak farkının kesinleşmesi bekleniyor. Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Vedat Işıkhan, intibak farkları ile ilgili açıklama yaptı.

Işıkhan, emeklilerle ilgili en son yaptıkları düzenlemenin intibak olduğunu anımsatarak, farklı tarihlerde emekli olanlar arasında ciddi farklılıklar olduğunu bildirdi. Bu açıklamalar doğrultusunda, 3 bin 600 gün prim ödeyen ile 900 gün prim ödeyen emeklinin aynı maaşı alması ve bu farklılıkların giderilmesi için çalışma yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

İntibak farkı nedir?

Emekliler için intibak farkının anlamı, maaşlarıyla ilgili bir durumdur. Aylık maaş alan emekliler için intibak farkı, aynı gün miktarına sahip prim kazancı ve primlerin ödeme gün sayısına rağmen farklı tarihlerde emekli olanların emekli aylıklarının eşit olmaması durumunu temsil eden bir kavramı tanımlar.

Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması şeklinde ifade edilen “intibak” olarak adlandırılan düzenleme gündeme getirilmiştir. Özellikle 2000 yılından önce emekli olanlar için önemli iyileştirmeler içeriyor.

İntibak farkları ne zaman yatırılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, intibak zammını bizzat kendilerinin onayladığını açıkladı. Ancak Bakan Göktaş, intibak zammına ek olarak başka bir ödeme yapılmayacağını söyledi.

Emekliler için müjdeli haber Bakan Göktaş’tan geldi. Bakan Göktaş tarafından 2024 yılına ait intibak zammına dair detaylar paylaşıldı. En düşük emekli maaşına ek olarak, SSK ve Bağkur emeklisine verilecek olan intibak zammı belirlendi. İntibak zammının kişiye göre değişeceği belirtildi.

İntibak farklarının ödeneceği bankanın Ziraat Bankası olması bekleniyor. Öte yandan Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini belirtiyor.