Kartal Sahili’nde Wi-Fi noktalarını inceledik

Kartal sahilinde bulunan Wi-Fi noktalarını inceledik. Ücretsiz Wi-Fi noktalarından internete bağlanmaktan hoşlanıyor musunuz? İşte sizin için en uygun Wi-Fi noktaları…

Kartal 24 Ekibi 17 Nisan 2016’da Kartal Sahili‘ndeki Wi-Fi noktalarını inceledi. Kartal Sahili’nde birden çok ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunuyor. Bunların en önemlileri Kartal Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Telekom tarafından sunulan hizmetler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Wi-Fi noktası

ibb.wifi_.test_

Kapsama Alanı: İBB Wi-Fi bağlantısı yakın zamanda Kartal Meydanı’na bağlandı. Kapsama alanı Kartal Meydanı’nda bulunan devasa İBB Tuvaletinden Kartal İskelesi’ne kadar. Kartal Meydanı’nın her yerinde çektiğini söyleyemeyiz. Daha çok başta da dediğimiz gibi, İBB Tuveletinden İskeleye doğru, ışıklar da dahil bir alanda çekiyor.

Erişilebilirlik: Dileyen herkes cep telefonu ile üye kaydı yaparak kullanabilir. Üye kaydı sonrası telefonunuza 4 haneli şifre gelecek. Bu şifre ile bir kere giriş yapmanız yetiyor. Sonraki girişlerde cihazınız otomatik olarak bağlanıyor.

Hız: İBB Wi-Fi noktasının internet gezinme hızı 1.98 Mbps, internete yükleme yapma hızı 1.91 Mbps olarak görünüyor. Şimdi öncelikle hız değerlerini geçelim, internete girince çok rahat akan ve bir bağlantı mevcut diyebiliriz. Zaman zaman takılmalar olsa da internette gezinirken problem çıkmıyor. En güzel özelliği yükleme hızı. Video ya da fotoğraf yükleyecekseniz size İBB Wi-Fi noktasını şiddetle tavsiye ederiz.

Testin yapıldığı yer: 40.8881, 29.187

Kartal Belediyesi Wi-Fi noktası

kar.bld_.wifi_.testi_

Kapsama Alanı: En geniş kapsama alanına sahip Wi-Fi noktası Kartal Belediyesi olarak görünüyor. İBB’ye göre daha uzun zamandır bölge halkına hizmet vermekte olan Wi-Fi noktaları Kartal Meydanı’nın her noktasında çekiyor, bununla da kalmıyor, Kartal İskelesi etrafında da çekiyor. Tabi Kartal Belediyesi Wi-Fi noktaları sadece Kartal Sahili’nde bulunmuyor. Biz burada sadece sahildeki Wi-Fi noktaları hakkında bir incelemeyi dahil ettik.

Erişilebilirlik: Erişmek oldukça zor gerçekten. Ad-soyadı, kimlik nosu, cep telefonu nosu gibi bilgilerinizle üye kaydı yapmanız gerekiyor. Bununla da bitmiyor. Telefonunuza gelen aktivasyon kodu ile ki kendisi 6 haneli, üyeliğinizi aktifleştirmeniz gerekiyor. Oldukça uzun ve meşakatli sürecin ardından kimlik nosu ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi unutmayın, her defasında tekrar girmeniz gerekebilir.

Hız: Kapsama alanı konusunda söylediğimiz övgü dolu cümleleri hız ve bağlantı kalitesi konusunda söyleyemiyoruz. İnternet bağlantı hızı 2.07 Mbps, internete yükleme yapma hızı 0.32 Mbps olarak görünüyor. Bağlantı kalitesi olarak yer yer oldukça sorunlar çıkabiliyor. Yine de hız olarak İBBWifi’den farkı olduğu söylenemez. Tek sorun yükleme hızının düşük olması.

Testin yapıldığı yer: 40.8883, 29.186

Türk Telekom Wi-Fi noktası

ttnet.wifi_

Öncelikle Türk Telekom hakkında bir eleştiride bulunmak istiyorum. Kartal’da ki bağlantı alt yapısı oldukça kötü bir firma. Alt yapıları çok eski ve Kartal’a yeterli yatırımı yapmıyor. Mahallelerde evlere yönelik olan ADSL bağlantı hızları kolay kolay 6 Mbps ve yükleme hızları 0.3 Mbps üstüne çıkmıyor. Ama burada şimdi evlere yönelik olan ADSL bağlantısını değil, Kartal Sahili’nde bulunan Turk Telekom Wi-Fi noktasını inceleyeceğiz.

Kapsama Alanı: Kartal İskelesi ve etrafında çekmekte olan bir Wi-Fi noktasıdır. Kartal Meydanı’nda işe yaramaz.

Erişilebilirlik: Turk Telekom müşterisi olan herkes online işlem e-postası ve şifresi ile kullanabilir. Turk Telekom üyesi değilseniz ama İş Bankası İşcep kullanıcısısınız. Yine kolayca kullanabilirsiniz. İşcep ile giriş seçeneği sunuluyor. Kimlik nosu ve cep telefonu numarası kullanarak girebiliyorsunuz. Onun dışında misafir girişi de sunuluyor. O durumda üye kaydı yapmanız gerekiyor. Denemedik ama Kartal Belediyesi Wi-Fi noktasında olduğu gibi uzun sürecek bir süreç olduğunu sanmıyoruz.

Hız: Hız olarak en iyi bağlantı noktası. 4.51 Mbps internet gezinti hızı mevcut. Yükleme hızı İBBWifi noktasının oldukça gerisinde ama Kartal Belediyesi Wi-Fi noktasından daha iyi. 0.60 Mbps yükleme hızı mevcut. İnternette surf yapacaksanız tavsiyemiz Turk Telekom Wi-Fi noktasıdır. Tamamen ücretsiz diyemeyiz, aylık 300 Dk kullanabiliyorsunuz.

Testin yapıldığı yer: İdo Kartal Deniz Otobüsü İskelesi