Türkiye’de ‘bükülebilen silah’ üretimine başlandı

Türkiye’de Wi-Fi özelliği olan “bükülebilir” silah üretimi yapıldığı açıklandı.   Sadece ABD ve İsrail tarafından kullanılan ve hedef pozisyonuna göre sağa ve sola yönlendirilebilme özelliğiyle bilinen CornerShot türü silah artık Türkiye’de de üretilmeye başlandı. Tanesi 2 bin 800 dolar yani yaklaşık 8 bin liraya mal olan silahın ağırlığının 4 kilo 300 gram olduğu ifade edildi.

CNN Türk’te yer alan habere göre, 2014 yılında AR-GE çalışmalarına başlanan ve Türk mühendisler tarafından Ankara İvedik Organize Sanayi bölgesinde üretilen silahlar için 5 mühendis ve 5 işçiden oluşan bir ekip, 18 aylık bir çalışma gerçekleştirdi.

Cornershot silahlarından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 20 tane verildiğini belirtilirken “gece görüş otofokus, silahın atış menzili içerisinde değiştirilebilir kameraları, Wi-Fi” gibi özelliklerinin olduğu belirtildi.

Süreç içinde operasyonlar için kullanılmasına hazırlanılan silahları öncelikle Özel Kuvvetler birlikleriyle jandarma ve Özel Harekat ekiplerinin kullanacağı kaydedildi.