Milyonlarca kredi kartı bilgisi sosyal medyadan satışta

Milyonlarca yurttaşın kimlik bilgilerinin ve hastane kayıtlarının ortalığa saçılmasının ardından, kendilerini çağrı merkezi olarak tanıtan kişiler, sosyal medyada açtıkları sayfalardan yurttaşların kredi kartı bilgilerini satışa çıkardı.

Daha önce 49 milyon yurttaşın kimlik bilgileri internete sızdırılmış, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bilgilerin güncel değerinin olmadığını savunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’deki sağlık kurumlarının veritabanları ‘hack’lenmiş, yaklaşık 1 milyon kişinin sağlık bilgileri ve hastane kayıtları ortalığa saçılmıştı.

Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu’nun haberine göre yurttaşların 16 haneli kredi kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve güvenlik numarasını sosyal medya üzerinden satışa çıkaran kişiler, bin kişilik listeyi 500 liraya satışa sunuyor. Listenin yanında yurttaşların cep telefonları ve bazı bilgileri de yer alıyor.

Öte yandan kendilerini çağrı merkezi olarak tanıtan bu kişiler, başka bir kişiye ait olan kredi kartı ile ürün satın alma ve tek kullanımlık satış da yapıyor.

Konuyla ilgili yasal yaptırımların yeterli olmadığını savunan uzmanlara göre ise internet üzerinden satışı yapılan kredi kartı bilgilerinin güncellik oranı yüzde 90.