Kadıköy-Kartal metrosu yüzde 60 kazandırdı

Kadıköy-Kartal Metrosu geçtiği güzergahtaki konut fiyatlarını yüzde 60 oranında yükseltti.

Kadıköy-Kartal Metrosu’nun geçtiği semtlerde saha araştırması gerçekleştiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2011 yılı ile kıyaslandığında gayrimenkul fiyatlarının zirveye koştuğunu belirtti. EVA Gayrimenkul Değerleme Proje Koordinatörü Fatih Doğan, İstanbul’da ulaşımı kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla hayata geçirilen metro, tramvay ve Marmaray gibi raylı sistemlerin konut fiyatlarını doğrudan etkilediğini belirtti. Doğan, bunun en açık örneği olan Kadıköy-Kartal Metrosu üstündeki güzergahlar olan Kartal, Maltepe, Küçükyalı, Bostancı, Kozyatağı, Acıbadem ve Kadıköy çevresinin geçmişte hiç görülmediğini kadar değer kazandığını kaydetti.

GAYRİMENKULDE ARTIŞ DEVAM EDECEK

Hattın önümüzdeki dönemde yeni ulaşım projeleriyle entegre edilmesine paralel olarak gayrimenkulde değer artışının devam edeceğini söyleyen Doğan, hattın Kaynarca’ya kadar uzatılması için inşaat çalışmaları devam ettiğini, inşaatı devam Üsküdar-Çekmeköy Metro hattı ile Kadıköy-Kartal Metro hattını birleştirecek Bostancı İDO-Kozyatağı-Küçükbakkalköy-İçerenköy-Dudullu metro hattında ise inşaat çalışmalarının başladığını dile getirdi.

KARTAL’A TALEP YOĞUN

Kadıköy-Kartal Metrosu üstündeki güzergahlar olan Kartal, Maltepe, Küçükyalı, Bostancı, Kozyatağı, Acıbadem ve Kadıköy semtleri arasında değer ve nitelik olarak en çok değişime uğrayan bölgenin Kartal olduğunu ifade eden Doğan, “Son zamanlarda güzergah boyunca en yoğun kentsel dönüşüm geçiren bölge Kadıköy ve Kartal. D-100 ve TEM otoyolları, Sabiha Gökçen Havalimanı, Marmaray ve hızlı trenin getirdiği ulaşım avantajı, Kartal bölgesinin hem üretim hem de talep açısından iyi bir alternatif olmasını sağladı” dedi.

KARTAL VE FİKİRTEPE’DE KONUT FİYATLARI KATLANDI

2011 yılında D-100 Karayolu ile Tem Otoyolu arasında daire birim metrekare fiyatlarının 1.500-4.450 TL arasında seyrettiği Kartal’da fiyatlar 3.000-6.800 TL seviyesine yükseldi. Sahile yakın bölgedeki projelerde metrekare fiyatları 5.000-12.500 TL düzeyinde seyrediyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları devam eden Fikirtepe’de ise bölgenin ulaşım bağlantıları bakımından güçlü bir konumda olması gelişim sürecine olumlu yansıyor. Yüksek katlı rezidans ve konut bloklarının yükseldiği Fikirtepe’de 2016 itibariyle birim metrekare fiyatları 8.000- 10.000 TL seviyesine ulaştı.

YÜZDE 60 ARTIŞ

Doğan, Kadıköy-Kartal Metrosu üstündeki güzergahlar olan Kartal, Maltepe, Küçükyalı, Bostancı, Kozyatağı, Acıbadem ve Kadıköy semtlerindeki projelerin 2011 yılı satışlarıyla günümüzdeki satış fiyatları kıyaslandığında %60’lara varan artışlar yaşandığını vurgulayarak, metro hattına entegre olacak diğer ulaşım bağlantılarıyla artışın devam edeceğinin altını çiziyor.