Kartal’da engellilere yönelik hizmetler

Kartal’da engellilere yönelik çok sayıda sosyal hizmet veriliyor. Kartal Belediyesi tarafından “Engelsiz yaşam” sloganıyla verilen hizmetlerle ilçede yaşayan engelli vatandaşların ihtiyaçları tespit edilerek, gereksinimleri karşılanıyor. Sosyal belediyecilik ekseninde engellilere yönelik hizmetler sunan Kartal Belediyesi, Kartal’da yaşayan engelli vatandaşların engelsiz bir yaşam düzeyine sahip bireyler olarak hayatlarını rahatça sürdürebilmeleri için örnek çalışmalara imza atıyor.

Kartal Belediyesi, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik medikal bez yardımının yanı sıra; evde kişisel bakım ve kuaförlük hizmeti, engelli nakil aracı hizmeti, tekerlekli sandalye ve akülü araç yardımı, hastane yatağı ve havalı yatak ile diğer medikal malzeme yardımlarına ilave olarak engellilere yönelik tatil gezileri ve sosyal etkinlikler düzenleyerek, modern, çağdaş ve engelsiz bir Kartal inşa ediyor. Engellilere yönelik ağız ve diş sağlığı bakım hizmeti veriliyor.

Kartal’da engellilere yönelik yardımlar

İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlara yapılan ayni yardımlardan yararlanmak için kimlik fotokopisi, rapor fotokopisi, mahalle muhtarlıklarından temin edilebilen form 5, belediyenin engelli talep formu, akülü araç için devlet hastanesinden ‘akülü araç kullanabilir raporu’, hasta bezi için hasta bezi kullanabilir raporu gereklidir.

Kartal’da engellilere yönelik Kartal Belediyesi tarafından yapılan yardımlar, engelli nakil aracı, medikal yardımlar(hasta alt bezi, manüel ve akülü araç vb.) eğitim danışmanlığı, istihdam çalışmaları, ev ziyaretleri yöntemiyle engelli yurttaşlarımızın gereksinimlerinin belirlenmesi, engelli maaşı, evde bakım ücreti, İETT beyaz kart ve başbakanlık özürlü kimlik kartı başvurularıyla ilgili yönlendirme hizmetleri, hukuki bilgilendirme, Hasan Doğan spor kompleksi yüzme havuzu için hafta sonları engelli çocuklara ve ailelerine servis imkanı sağlanması, Engelsiz Üretim atölyesi, Engelsiz Bilgi Evi atölyesi, Evde Kişisel Bakım ve Kuaförlük Hizmeti.

Kartal Belediyesi’nden engellilere hizmetler

Engelliler için toplanan plastik kapaklarla tekerlekli sandalyeler alınarak engellilerin sosyal yaşama erişimi kolaylaştırılıyor. Görme engeli olan vatandaşların da kurumsal siteye erişiminin sağlanmasına yönelik görme engellilere özel internet sitesi sağlanıyor. Engelsiz kütüphane ile kitaplar seslendirilerek görme engellilere kitap okuma hizmeti sunuluyor.

Engelliler için bilgiye erişimin önündeki engelleri bir bir kaldıran Kartal Belediyesi, Engelsiz Bilgi Evi’nde görme engelliler ve omurilik felçlileri için üretilmiş son teknoloji program yazılımıyla, engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırıyor. Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Hürriyet Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde, Engelsiz Üretim Atölyesi açan Kartal Belediyesi, engellilerin atölye çalışmalarını, üretimlerini destekliyor.

Kartal Belediyesi’nden Engellilere Yardım

Kartal Belediyesi’nde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bağlı olarak Engelliler Koordinasyon Birimi bulunmaktadır. Bu birim bünyesinde çok sayıda hizmet sağlanmaktadır. Bu hizmetlerden bazılar; engelli nakil aracı, eğitim danışmanlığı, istihdam çalışmaları, engelli maaşı bağlanması, evde bakım, medikal malzeme desteği, İETT beyaz kart ve Hasan Doğan Spor Salonunda yüzme için yönlendirme. Engelsiz Üretim atölyesi, Engelsiz Bilgi Evi atölyesi, Evde Kişisel Bakım ve Kuaförlük Hizmeti, İşitme Engelliler Orkestrası gibi hizmetler de aktif olarak devam etmektedir.

Kartal Belediyesi’nden engelli yardımı almak isteyen vatandaşların kimlik fotokopisi, engelli raporunun fotokopisi, mahalle muhtarından teslim alınacak form 5 ile beraber engelli talep formunu doldurması gerekiyor. Engellilerin akülü araç talep etmesi durumunda Akülü araç kullanabilir raporu olması gerekiyor.

Engellilerin hasta bezi istemesi durumunda hasta bezi kullanabilir raporu olması gerekiyor. Engelli nakil ve ulaşım aracı talepleriniz için Kartal Belediyesi’nin iletişim numarasını 3 gün önceden arayarak randevu almanız gerekmektedir.