Maltepe’ye muhteşem eser

Askeri araziye fuar projesi

M’Expo projesiyle ekonomiye yıllık 5 milyar dolar katma değer sağlanacak. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında, askeri arazilerin şehir dışına taşmması kararı hayata geçirilirken, bu alanların nasıl değerlendirileceği de tartışma konusu oldu.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şehrin göbeğinde yıllardan beri yemyeşil kalan bu arazilerin beton yığınına dönmemesi, ekonomiye can vermesi için fuar olarak değerlendirilmesi çağrısında bulundu. Belediyenin 2 yıldır hayata geçirmeyi planladığı fuar projesinin ekonomiye sağlayacağı katma değer, yıllık 5 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 1 milyon 200 bin metrekarelik bir arazi üzerine yapılması planlanan proje ile 20 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Projenin en önemli özelliği ise tamamen çevreci olması.

Yağmur sularının depolanacağı, enerjisini kendisinin üreteceği bu fuarla, boşaltılan askeri alanlar betona teslim edilmemiş olacak. Fuar projesinin, hain darbe girişiminin ekonomide açtığı hasarın giderilmesine yönelik ciddi bir hamle olacağını belirten Belediye Başkanı Kılıç, “2 yıldır üzerinde çalıştığımız ve 900 milyon euro maliyeti bulunan bu projemize Hollanda, Japonya, İngiltere ve Almanya’dan yatırımcılar destek veriyor. Bu güzide çalışmayı, sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın desteğiyle hayata geçirmeyi umut ediyoruz.

Ülkemizin geleceğine yatırım yapan herkesi bizlere destek vermeye çağırıyoruz” dedi. Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo Center Projesi Anadolu yakasını uluslararası bir fuar merkezi ve uluslararası bir kongre salonu hâline getirecek. Fuarın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak.

Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, gezi parkurları, kültür sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar da olacak.