Ankara Gar Katliamının birinci yılında Kartal’da Tekin Arslan mezarı başında anıldı

- Yorumlar

İnşaat-İş kurucularından Tekin Arslan mezarı başında anıldı. 10 Ekim 2015 Ankara katliamında ölümsüzleşen İnşaat-İş kurucularından Tekin Arslan, arkadaşları ve dostlarının çağrısıyla mezarı başında anıldı.

Önce yürüyüş kolu oluşturulup mezarlığa yüründü. Yürüyüş esnasında “Tekin Arslan ölümsüzdür!”, “Serdar Ben ölümsüzdür!”, “Erol Ekici ölümsüzdür!”, “Gazi Güray ölümsüzdür!”, “İsmail Kızılçay ölümsüzdür!”, “Tayfun Benol ölümsüzdür!” “Kavga, sokak, direniş, yaşasın İnşaat-İş”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

Mezarı başına gelindiğinde anma 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından Tekin Arslan’ın devrimci duruşu, arkadaşlığı, dostluğu ve yoldaşlığının onun yaşamının son gününe kadar değişmediği, işçilik yaşantısında çalıştığı her işi önemseyerek ve en ufak bir hataya tahammülünün olmadığı, ‘Yaptığım iş benim aynamdır, işim onurumdur’ dediği anlatıldı.

Sözü, eşi Nebahat Arslan aldı. Ahmet Telli’nin Tekin Yoldaş adına imzaladığı şiir kitabından bir şiir okudu. Bir dostu da Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” adlı şiirini okudu.

tekin-arslan

İnşaat-İş adına yapılan konuşmada ise şunlar söylendi:

Tekin abimizin, yoldaşımızın bugün burada bulunanlarla bir biçimde ilişkisi vardır. İnşaat-İş sendikasının kurucularından biri olup aktif olarak her eylem ve direnişte o gür ajitasyon ve propagandasıyla yerini almıştır.

Kobane ve Rojava’da yapılan saldırı ve kıyımlara karşı insani yardım koridoru için ‘Bir tuğla da sen koy’ kampanyası sürecinde gecesini gündüzünü katıp o koridoru açmak için tüm olumsuzluklara göğüs germiştir. Barış talebimize karşı bombalarla karşılık verildi.
Bugün o yardım koridorları, barış taleplerimizi yitirdiğimiz yoldaşların bize taşıdığı bilinçle biz açacağız!

Anmaya Limter-İş Sendikası’nda örgütlü TEDİ işçileri de katıldı.

Tekin Yoldaşın tersanede işçilik yaptığı dönemden arkadaşı anılarını paylaştı. Anmaya BDSP, Tuzla HDP, Halkevleri de destek verdi.

x