Emeklilerin 2017 maaş zammı belli oldu

Yeni yıl gelirken emeklilerin ne kadar maaş alacağı belli oldu. Yeni yılda maaşlarının ne olacağını merak eden emeklilere bekledikleri haber nihayet geldi. Peki 2017’de emeklilerin maaşları ne kadar olacak? İşte cevabı haberimizde.

Daha önce yaptığı açıklama ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ilgili kurumlarla görüştüğünü açıklamıştı. Konu üzerinde çalışan bakanlıklar nihayet zamları belirledi.

Yeni emekli maaşı sistemine göre zam oranı belirlenirken hem emeklinin geçim durumuna hem de yaşına bakılacak. Geçim durumu en önemli kriter olacak. Yaş geçim durumuna göre belirlenecek zammı daha yukarı çekecek. Hem yaşlı hem geçim sıkıntısı çeken emekliler en yüksek zammı alacak.

Öte yandan memur emeklilerinin zammı da memurlarla aynı olacak. Memur emeklilerinin maaşına da Ocak’ta yüzde 3’lük toplu sözleşme zammı ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 701 lira seviyesinde bulunuyor. Yüzde 3’lük zamla bu maaş, 51 lira artışla bin 752 liraya yükselecek. Enflasyon farkı oluşursa, maaş daha da artacak. Elimize ulaşan bilgilere göre memur emeklileri, Temmuz’da da memurlar gibi yüzde 4 oranında zam alacak. 2017’nin ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3’ü aşarsa, bu da Temmuz artışına eklenecek.

c94js_1478519436_699