Yeni ehliyetlere 400 lira verilecek iddiasına yanıt

31 Aralık 2016’dan sonra ehliyet yenilemenin 350-400 TL olacağı iddiası Emniyet tarafından yalanlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak’tan itibaren değiştirilmeye başlandı. Yeni Şafak’ın haberine göre, şu anda 15 TL’ye mal olan yeni ehliyetler için 31 Aralık 2016’dan sonra 350-400 TL sağlık raporu ücreti alınacak iddiası gündeme geldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde sosyal medyada yayılan sürücü sağlık raporları için 350-400 lira ücret alınacağı iddiaları yalanlandı.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada dolaşan iddialara cevap verildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde sosyal medyada; ‘2017 Ocak ayından itibaren sürücü sağlık raporlarının Devlet Hastanelerinden 350-400 TL civarında bedel ödeyerek alınacağı’ yönünde haber ve duyurular paylaşılmaktadır. Sürücü sağlık raporları; ‘Sürücü Adayları ve Sürücülerde aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik’ hükümleri kapsamında, Aile Hekimliği, Devlet Hastaneleri veya Özel Hastanelerden alınmaya devam edilecektir. Sosyal medyadaki habnerler gerçeği yansıtmadığı gibi; bu yönde Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.”