Tapu harcında yeni dönem

Tapu harcı ve döner sermaye bedellerinin havale ya da kredi kartı yoluyla ödenebilmesinin önünün açıldı.

İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi tarafından gündeme getirilen tapu harcı ve döner sermaye bedellerinin havale ya da kredi kartı yoluyla ödenmesinin önünü açıldı.

Bu düzenlemeyle tapu harçları ve döner sermaye bedellerinin tüm Ziraat Bankası ve Halk Bankası ATM’lerinden nakit ya da kredi kartını kullanarak ve ayrıca banka havalesi yoluyla ödenebilmesinin mümkün hale getirileceği bildirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Altın Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özelmacıklı, “Bugüne kadar Ziraat Bankası ve Halk Bankası veznelerine ödenen tapu harçları ve döner sermaye bedelleri alıcı ve satıcının uzun kuyruklar ve prosedürler nedeniyle güç durumda bırakıyor hatta çoğu zaman işlemlerin çok uzaması alım-satım işleminin iptal edilmesine bile neden olabiliyordu. İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi’nin girişimleriyle tapu harçları ve döner sermaye bedelleri kısa bir süre önce bazı pilot bölgelerde ATM’lerden para yatırarak ödenebilir hale getirilmişti. Oda’nın önderliğinde başlatılan bu uygulama Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından artık tüm bölgelere yayıldı. Bundan böyle tapu harçları ve döner sermaye bedellerinin tüm Ziraat Bankası ve Halk Bankası ATM’lerinden nakit ya da kredi kartını kullanarak ve ayrıca banka havalesi yoluyla ödenebilmesi mümkün hale getirildi” dedi.