Dumankaya inşaatları durma noktasında

FETÖ soruşturması nedeniyle kayyum atanan Dumankaya’dan ev alan 10 bine yakın insan mağdur oldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), duran inşaatları harekete geçirmek için kaynak arayışında. Toplam 700 milyon TL değer biçilen mülkleri satmak için çalışan TMSF, talip bulmakta oldukça zorlanıyor.

Bir zamanlar Fortune listesinde en büyük 500 şirket arasında 224’üncü sıraya yüksel Dumankaya, Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Halkalı, Esenyurt’ta projeler yapıp satmıştı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında şirkete yapılan baskınlar ve yöneticilerin göz altına alınmasından sonra şirket çöküşe geçti. Halit Dumankaya ve Uğur Dumankaya’nın gözaltı kararlarının ardından eylül ayında Dumankaya ailesinin şirketlerine TMSF tarafından kayyum atandı.

Dumankaya’nın 2017 sonunda teslim edileceği açıklanan projelerde şu anda inşaatlar tamamen durmuş durumda ve internet sitelerine zar zor giriliyor. İtibarlı bir şirket olduğuna güvenip, Dumankaya projelerinden ev alan 10 binin üzerinde kişi mağdur oldu. Halit Dumankaya, FETÖ suçlamalarından sonra ise ailesi adına gazetelere verdiği ilanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, “En son söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim, hakkınızı helal edin. Biz de aldatıldık” demişti.