Maskeli süper kahramanlar

Giysilerin kişileri adam yaptığı, film veya çizgi romanlarda ise iyi giysilerin onları süper kahraman yaptığı söylenir. Hemen hemen her süper kahraman bir giysi giyer, hatta tarihin en büyük pop şarkıcıları da kendilerini bazı şaşırtıcı süper kahraman malzemeleri ile donatmakla sorumlu hisseder. Jack Kirby, Bill Finger ve Steve Ditko gibi hayalperestler yetenekli yazarlarla beraber biraz renkli ve benzersiz eserler üzerinde çalışmışlardır.

Her süper kahraman çok farklıdır, bazılarında pelerin ya da maskeler vardır. Ancak belki de bir süper kahramanın en havalı yönü maskesidir. Orijinal süper kahraman Superman maske takmaz, ancak ondan sonra yaratılan çoğu süper kahraman bir cüppe giyer, kask ya da hatta yüzünü tamamen kaplayan bir maske takar. Peki en iyileri hangileridir? Maskeli çizgi film karakterleri ve maskeli popüler film kahramanlarından oluşan 12 süper kahramana bir göz atalım.

1. Örümcek Adam

orumcek-adam-maskesi

Örümcek Adam, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir çizgi karakterdir. Türkçeye Örümcek Adam olarak çevrilmiştir. Orijinal ismi Spider-Man olan kurgusal kahraman beyaz perdeye uyarlanmış ve oldukça başarılı olmuştur.

Peter Benjamin Parker’ın gizli kimliği olan Örümcek Adam, Marvel Comics’e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış kurgusal bir kahramandır. İlk kez Marvel Comics’in “Amazing Fantasy” isimli çizgi romanının 15. sayısında 1962 yazında ortaya çıkmıştır. O günden bu yana, dünyanın en popüler süper kahramanları arasındadır.

Örümcek Adam, kendi duygusal ve kişisel problemlerini süper güçleriyle çözemeyen, süper güçlerinin çoğu zaman ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği bir kahramandır. Kariyerinin ilk yıllarında “Daily Bugle” gazetesine Örümcek Adam fotoğrafları satarak yaşamını sürdürmüş ve adını yaygınlaştırmıştır. Birçok sorunu olmasına karşın, suçla mücadeleye büyük önem atfeder. Örümcek Adam’ın amcası Ben Parker’dan aldığı ilkesi “Büyük güç büyük sorumluluk getirir”dir. Bu ilke, tüm çizgi romanın temel konusunu özetler. Örümcek Adam karakterinin insani boyutları ve yaşadığı iç çatışmalar çizgi romanının popülerliğini artırmıştır.

Örümcek Adam, günümüzde Superman ve Batman (Yarasa adam) ile birlikte en tanınan çizgi kahramanlar arasındadır. Yıllar boyunca, Örümcek Adam karakteri çizgi roman ve dizilerde, çizgi filmlerde ve 70’li yıllarda Tv filmi olarak, son yıllarda ise büyük bütçeli üç başarılı Hollywood filminde kullanılmıştır. TV filmlerinde Örümcek Adam’ı Nicholas Hammond, Hollywood’da ise Tobey Maguire canlandırmıştır. Şu sıralar eski Hollywood serisinden bambaşka bir Örümcek Adam çekilmektedir ve bu yeni seride kahramanımızı Andrew Garfield canlandırmaktadır. Önümüzdeki seride ise Örümcek Adam’ı Tom Holland canlandıracaktır.

2. Batman

batman-2

Batman veya Yarasa Adam (orijinal adı ile Bat-Man) ilk defa 1939 yılı Mayıs ayında Detective Comics’in 27. sayısında çizilen bir çizgi roman süper kahramanıdır. Çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından yaratılmıştır. Ancak çizgi romanlarda yaratıcısı olarak sadece Bob Kane’in adı geçer. İlk yaratıldığı zamandan bu yana Batman en çok bilinen süper kahramanlardan biri olmuştur. “The Dark Knight” (Kara Şövalye), “The Caped Crusader” (Pelerinli Haçlı) ve “Worlds Greatest Dedective” (Dünyanın En İyi Dedektifi) olarak ve hazırlıkla herkesi yenen adam olarak bilinir. Halk arasında en meşhur sözü “Because I’m Batman” (Çünkü Ben Batman’im!) dir.

Batman’in gizli kimliği milyarder sanayici, playboy ve hayırsever olan Bruce Wayne’dir. Henüz çocukken ailesinin öldürülmesine şahit olan Wayne, pek çok çeşitli alanlarda kendini eğittikten sonra yarasa temalı kostüm ve ekipmanları ile suça karşı savaşa başlar. Pek çok diğer süper kahramanlar gibi süper güçleri yoktur, zekası ve dedektiflik yeteneğini, şirketi sayesinde bilim, teknoloji ve kişisel serveti ile destekleyerek savaşını sürdürür.

3. Orion

orion-maskesi

Orion, Jack Kirby tarafından DC Comics için yaratılan tek karakterdir. Harika maskesiyle gerçekten süper bir süper kahramandır.

4. The Mask

the-mask

Maskesi sayesinde harika güçler elde eden The Mask bir çizgi roman olarak Dark Horse tarafından yayınlanmıştı. Filminde Jim Carrey tarafından canlandırılmıştı. The Mask bazen şapsal ama ürpertici olabilen bir karakter.

5. Ant-Man

antman-maskesi

Ant Man inanılmaz güçlü ve harika bir kaska sahiptir. Sayısız film ve çizgi romanı yayınlanmıştır. En son Marvel’in Ant Man film bu yaz görücüye çıkmıştı.

6. Flash

flash-maskesi

Orijinal Flash’ta aslında bir maske yoktu, ama onun yerine büyük bir gümüş kubbe benzeri şapka giyiyordu. Flash garip şapkayı bir maske ile değiştirerek tüm zamanların en kötü kostümünden çok daha harika bir görüntüye kavuştu.

Flash’ın geçtiğimiz sezon yayınlanmaya başlayan TV dizisi de oldukça ilgi gördü.

7. Dr. Fate

Fate

DC Comics’in bu büyüleyici karakteri harika bir altın kask takıyor.

Dr. Fate’in altın kaskı ona büyülü güçler veriyor.

8. Iron Man

iron-man-maskesi

Iron Man karakteri filmi yapılana kadar aslında o kadar da popüler değildi. Bundan önce, Iron Man sadece ikinci kademe karakter oldu, ama şimdi filmlerde en popüler çizgi roman karakteridir. Onun güzel kostümü ve maskesi kesinlikle ilgi çekici.

9. Wolverine

wolverine-comicvine-maskesi

Eğer çizgi romanların sürekli takipçisiyseniz Wolverine’nin şimdiye kadarki en esrarengiz ve tuhaf kamuflaja sahip olduğunu bilirsiniz. Tabi sadece X-Men hayranıysanız bu kamuflaj hakkındakileri bilmemeniz normal olabilir.

Aslında The Wolverine filminde bu kamuflajı sadece Hugh Jackman giyindi.

10. Captain America

captain-america-maskesi

Captain America, Joe Simon ve Jack Kirby tarafından 1941’de Timely Comics’e döndüklerinde yaratıldı. Başında mavi bir maske ve alnının ortasında ikonik bir A bulunur. Ufacık kanatlar maskenin yan taraflarını süsler.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Captain America’nın popülaritesi önemli ölçüde azalmıştır ve sonunda onun kitapları iptal edildi, ancak Stan Lee’nin 1964 yılında Avengers’a katılmasıyla onun geri dönmesi sağlandı. Onun ikonik maskesi ve varyasyonları birçok Captain America ve The Avengers filmlerinde yer almıştır.

11. Deadpool

deadpool-maskesi

Deadpool, yüzünü kaplayan korkunç izleri gizlemek için bir maske kullanıyor. Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından X-Force üzerinde çalışırken Marvel için yaratıldı.

12. Daredevil

daredevil-maskesi

Ol’ Hornhead tüm çizgi roman tarihinin en havalı ve tehditkar maskelerinden birine sahiptir. Daredevil, Stan lee ve sanatçı Bill Everett tarafından tasarımında Jack Kirby’den de yardım alınarak yaratılmıştır. Tasarımın ilk örneği siyah olduysa da sonradan kırmızıya dönüştürüldü.

Tam bir kırmızı görünüm daha uygun ve önemli ölçüde soğuktur. Karakteri çizerken çizgi roman sanatçıları çok etkili gölgelendirme kullanır. Daredevil’in kırmızı karışımlı siyah maskesi onu kahramanca ve korkunç hale getirir. Maske minik boynuzları olmadan tam korkutucu olmaz.