Türkiye’de her gün 250 Suriyeli bebek doğuyor

Türkiye’de, Suriyeliler konusunda bilimsel nitelikli çalışmalar yürüten ve kamu otoritelerine danışmanlık yapan Hacattepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin (HUGO) Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, Merkezin haziran ayında yaptığı araştırmaya göre Türkiye’deki toplam Suriyeli sayısı 3 milyon 154 bin 157. Doç. Dr. Murat Erdoğan, Türkiye’de her gün 250 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiğini belirterek, “Bu bebekler yurdu olmayan, haymatlos bebekler. İleride büyük sıkıntılara neden olacak” dedi.

315 bin Iraklı, Afganistanlı mültecinin de bulunduğunu belirten Erdoğan, “2011’de toplam 50 bin mültecimiz vardı. Şimdi milyonlardan bahsediyoruz. Suriyelilerin yalnızca yüzde 8’i değer değişle 260 bini kamplarda yaşıyor” bilgisini verdi.

Suriyeli mültecilerle ilgili diğer önemli bir sorunun “kayda alma” olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Suriyeli sınırdan giriyor. O ne derse Türkiye onu yazıyor. Gelen kişinin terörist mi, mülteci mi bu şekilde anlayamayız. 500-750 bin arası Suriyeli kayıt dışı çalışıyor. Kayıtlı çalışanların sayısı ise 10 bin dolayında” dedi.

Doç. Dr. Murat Erdoğan, Türkiye’deki mültecilerin yüzde 92’sinin kendi istekleriyle dağılarak kent mültecileri haline geldiğine dikkat çekti. Devamında ise en çok mülteci barındıran illerin İstanbul, Bursa, Mersin, İzmir, Konya ve Ankara olduğunu aktardı.