Şiddetli yağış sonrası hasarlı araç sahipleri neler yapmalı?

27 Temmuz dolu yağışı sonrası araç sahiplerine tavsiyeler

27 Temmuz akşam saatlerinde İstanbul ve çevresinde etkili olan yağış sebebiyle pek çok ev, dükkan ve araç hasar aldı. Özellikle trafikte seyir halindeyken ya da park halindeyken pek çok araç ciddi şekilde hasar gördü.

Yaklaşık 20 dakika boyunca kesintisiz olarak süren dolu yağışı, trafiği uzun süre kilitledi. Yaralı sayısının da oldukça fazla olduğu 27 Temmuz felaketi sonrasında en çok merak edilen konulardan biri de hasarlı araçların ne olacağı…Burada dikkat edilecek konulardan ilki, hasarların onarımı için beklememek. Diğeri de onarım öncesinde onarım nedenini belgelemek. Böylece aracınızın ikinci elde yaşayacağı değer kaybını biraz olsun azaltabilirsiniz.

Dolu Nedeniyle Hasar Gören Aracınızı Onarttırmak İçin Çok Beklemeyin! Uzmanlar uyarıyor; dolu yağışının sebep olduğu kaporta göçükleri hızlıca onarılmazsa zamanla çürümeye neden olabilir. Bu nedenle bir an önce hasarınızı tespit edin, sigorta şirketinizle görüşün ve onarım işlemlerine başlayın. Özellikle yaklaşan kış mevsiminde söz konusu göçükler çürüme yapacaktır.

27 Temmuz Dolu Yağışı Hasarını Sigorta Karşılar mı? Araçların özellikle dış kısmında yani kaporta, cam ve far sisteminde hasara neden olan dolu yağışı sonrası araç sahipleri sigorta şirketlerine başvurmaya başladı. Peki, Kasko Sigortası ya da Trafik Sigortası doğal afetlerin neden olduğu hasarları karşılıyor mu ya da ne ölçüde karşılıyor?

Kosko 27 Temmuz Afeti Araç Hasarını Karşılar mı? Kasko poliçeniz, doğal afetlerin neden olacağı hasarları karşılamak üzere bir genişletilmiş sigorta poliçesi ise 27 Temmuz sonrası hasar için sigorta şirketinizden yardım alabilirsiniz. Bu amaçla sigorta şirketinizle görüşüp size hasar sonucu nasıl bir teminat kapsamı sunacaklarını detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Ancak standart kasko poliçeleri, doğal afetler sonucu meydana gelen hasarları karşılamaz.

Dolu Yağışından Hasar Gören Aracım İçin Trafik Sigortasından Yararlanabilir miyim? Trafik Sigortası 27 Temmuz araç haarını karşılar mı sorusunun yanıtı ise, ‘hayır’. Çünkü, Zorunlu Trafik Sigortası, sigortayı yaptıranın diğer araçlara ve yolcu ya da sürücülere vereceği hasarı karşılamak üzere kurgulanmış bir sigorta türüdür.

27 Temmuz Dolu Yağışından Hasar Gören Araçlar İkinci Elde Satılır mı? Elbette bu olayda zarar gören araçlar onarılsa bile ikinci el değerleri düşecektir. Ancak onarım yapılmadan durumu fotoğraflayarak ya da videoya alarak kaydetmeniz önemli. Çünkü araç tavan dahil tamamen boyanacağı ve onarılacağı için satışta takla attığınız ya da ağır bir kaza geçirdiğiniz düşünülebilir. En azından bu durumu önlemek üzere böyle bir önlem alabilirsiniz. Böylece aracın yürüyen aksamında sorun olmadığını ve sadece kaportada dolu yağışı sebebiyle hasar olduğunu kanıtlayarak aracın bir nebze ikinci el değerini koruyabilirsiniz.

Şiddetli yağış sonrası hasarlı araç sahipleri neler yapmalı? Öncelikle dolu yağışının neden olduğu araç hasarını detaylı olarak tespit edin. Bu amaçla aracınızı detaylı olarak incelediğiniz bir video kaydı alın. Ayruca bazı evraklar için çıktı alacak şekilde fotoğraflar da çekin. Ardından Kasko poliçenizi inceleyin ve Doğal Afet Sigortası kapsamı var mı bakın. Eğer varsa hemen sigorta şirketinizi arayın ve hasar onarım işlemlerine başlayın.