Tesla’nın ilk arabası ne zaman çıktı?

Tesla, 29 Haziran’da halka açılmasının 10. yılını kutladı. İniş ve çıkışlarla dolu uzun bir 10 yıl oldu. Ancak 2020’de Tesla’nın bir zamanlar elektrikli araç almayı hiç düşünmemiş olan birçok alıcı için gözde olmayı başardı ve bunun 2021’de de devam edeceğinden kimsenin şüphesi yok.

Tesla’nın yolculuğu her zaman kolay olmadı. Şirket birçok başarıyı kutlarken, aynı zamanda başarısızlığın adil payını da yaşadı. İşte şirketin kuruluşundan bu yana en önemli anlarının bir dökümü.

Tesla’nın ilk arabası

Tesla Roadster’ı unutmak çok kolay. Sadece 2.400 tanesi satıldı ve çoğunlukla bu arabalar hedefin oldukça gerisinde kaldı. Başlangıç fiyatı 110.000 dolar civarında olduğundan, ortalama tüketicinizin ilgilendiği bir araba değildi. İki kapılı, Lotus tabanlı bir roadster olması da ona yardımcı olmadı.

Roadster, şirketin ilk lansmanından sadece üç yıl sonra, 2006 yılında piyasaya çıktı. Tesla’nın, Model S ve Model X’de olduğu gibi tamamen yeni bir araç yaratmak yerine, içine elektrikli bir güç aktarım mekanizması taktığı bir otomobildi. 3,7 saniyede 0-60 yapabiliyordu ve aynı zamanda 394 km yol alabiliyordu.

Roadster her şeyden çok bir yenilik gibi geldi. Temel aldığı araba gibi, Roadster da arkadan çekişliydi ve motoru sürücünün arkasına yerleştirilmişti. Modele bağlı olarak, araba 248 beygir gücüne sahipti. Hızlı, çevik, güzel ve genel olarak keyifliydi. Ancak tüm bu yönlerden başarılı olsa da, Tesla’nın küresel otomotiv dünyasında kendini kanıtlamış büyük toplara karşı çıkabileceklerini kanıtlamak için kullanabileceği araba değildi.

Tesla, Roadster projesi için sadece 2.500 Lotus kabuğu tahsis etmişti. Siparişler 2008’den 2011’in sonuna kadar açıktı ve 2012’de üretim sona erdi. Tesla için Roadster projesi büyük ölçüde muazzam bir öğrenme deneyimiydi. Tesla’yı bugünkü haline getiren araba değildi, ama onsuz Tesla şu an olduğu kadar başarılı ve yüceltilmiş olmayabilir.

Tesla’nın mevcut iki modeli, Model S ve Model X, piyasadaki hiçbir şeye benzemiyor. Evet, elektrikli, ama aynı zamanda benzersiz, lüks, ileri teknoloji, delice hızlı, yoldaki neredeyse her şeyden daha güvenli ve genel olarak çok özel otomobiller. Tesla Roadster öyle değildi.

Tesla’nın ilk uygun fiyatlı arabası

Elon Musk elektrikli araçları büyük halk kitlelerine de getiriyor. Elektrikli arabalar yüksek ücretlerinden dolayı henüz yaygınlaşmamış durumda ama Tesla bunu değiştirmek istiyor. Model 3 isimli elektrikli araba geniş halk kitleleri tarafından alınabilir bir fiyatla sunuluyor.

Model 3 firmanın ilk uygun fiyata alınabilir elektrikli arabası. Fiyat neredeyse Tesla Model Sas ve Model X SUV’nın yarısına tekabül ediyor. Elektrikli araç pazarındaki daha uygun fiyatlı seçenekler arasında, 2021 Tesla Model 3 şüphesiz en çok isim tanınan modeldir. Şirketin Model S sedan ve Model X SUV’sinden bazı stil ipuçlarını ödünç alıyor, ancak benzersiz bir iç tasarım ve tamamen cam bir çatı ile kendi yolunda ilerliyor.

2021-tesla-model-3
Fotoğraf lisansı: Tesla Motors

Hızlanma hızlıdır ve Model 3’ün şasisi de eğlencelidir, özellikle daha sportif bir süspansiyon ve paletli bir sürüş modu alan Performance modeli. Ancak elektrikli araç alıcıları, hız veya kullanımdan çok sürüş menzili ile ilgileniyor ve Model 3 bunu da sunuyor. Temel model, EPA’ya göre 423 km sürüş menzili sunar ve daha pahalı Uzun Menzilli model şarj başına 568’e kadar çıkabilir.

Tesla, giriş seviyesi Model 3 sedanına, parlak kromu saten siyah süslemeyle değiştiren dış tasarım öğeleri de dahil olmak üzere 2021 için bir dizi iyileştirme sunuyor. Üç yeni tekerlek tasarımı, araçlara yeni bir görünüm kazandırır ve bagaj kapağı artık elektrikli olarak çalıştırılır. Otomobilin metalik kapı eşiği koruyucularının dış tasarıma uyacak şekilde siyah saten kaplamayı miras aldığı iç mekanda görünüm yükseltmeleri devam ediyor. Model 3’ün orta konsolu, iki kablosuz akıllı telefon şarj pedini barındıracak şekilde yeniden tasarlandı ve güneş siperlikleri artık onları yerinde tutmak için bir mıknatıs kullanıyor. Koltuk ayarlama kontrolleri ve direksiyon simidine monte bilgi-eğlence kaydırma tekerlekleri yeni kaplamalara sahip; birincisi grafit renkli, ikincisi metal. Hepsinden önemlisi Model 3’ün geliştirilmiş sürüş menzilidir.