2017’nin ilk 6 ayında 4 milyon 385 bin turist geldi

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik, Tuzla, Zeytinburnu, Ambarlı ve Karaköy limanlarından Ocak-Haziran döneminde kente gelen yabancı sayısı geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 1 azaldı. Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre gelen yabancı sayısı ise yüzde 17 arttı.

Ocak-Haziran döneminde İstanbul’a 4 milyon 385 bin 153 turist geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre hava yolu ile geliş yüzde 0,7, deniz yolu ile geliş yüzde 65,3 azalırken, hava yolu ile gelen yabancıların yüzde 20’si Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullandı.

Yılın ilk yarısında İstanbul’a gelenlerin milliyetlerine bakıldığında ilk sırayı yüzde 9,2 ile Almanlar aldı.

Almanları, İranlılar yüzde 7,7, Ruslar yüzde 4,6, Suudi Arabistanlılar yüzde 4,3, Iraklılar yüzde 4,2, İngilizler yüzde 3,5, Ukraynalılar yüzde 3,4, Fransızlar yüzde 3,3, Amerikalılar yüzde 2,9, Hollandalılar yüzde 2,5, Kuveytliler yüzde 2,1, Türkmenler yüzde 2,1, Azerbaycanlılar yüzde 2,1, Çinliler yüzde 2 ve Cezayirliler yüzde 1,8 ile izledi.

İstanbul Turizm İstatistikleri Raporu, İstanbul’daki sınır giriş kapıları olan Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Haydarpaşa Limanı, Pendik Limanı, Tuzla Limanı, Zeytinburnu Limanı, Ambarlı Limanı ve Karaköy Limanı’ndan alınan yabancı uyruklu ziyaretçilerin giriş verileriyle oluşturulmaktadır. İstanbul Turizm İstatistikleri Raporu, 2017 yılı Ocak – Haziran aylarını kapsamaktadır.

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik, Tuzla, Zeytinburnu, Ambarlı ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre; 2017 yılı ocak-haziran aylarında İstanbul’a gelen yabancı sayısını geçen yıl ile karşılaştırdığımızda, %1 oranında bir azalma olduğunu görülmekte. 2017 haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre gelen yabancı sayısı %17 arttı.

2017 yılı ocak-haziran aylarında 4.385.153 yabancı ziyaretçi gelmiş olup, Karaköy limanına gelen günübirlik ziyaretçi bulundu.

Havayolu ile gelen yabancıların %20’si Sabiha Gökçen Havalimanını kullandı.