Büyükada’da neler yapılır, Büyükada içi ulaşım

Nostaljik faytonlar ile özdeşleşmiş Büyükada’da halk, gündelik hayatta ada içinde ya yürüyor ya da bisiklet kullanıyor. Faytonların kaldırılmasıyla piyasaya sürülen elektrikli toplu ulaşım araçları da halktan rağbet görüyor.

Yaz aylarında adada nüfusun artması birtakım ulaşım problemlerini beraberinde getiriyor. Faytonlardan kaynaklı yıllardır yaşanan sorunlar 2020 yılında faytonların kaldırılmasıyla çözüldü. Adada bisiklet kullanan kişi sayısı da çok fazla.

Büyükada’da ada içi ulaşım

Adalar’da bisiklet yolu bulunmuyor. Bunun nedeni ise yolların çok kısa ve dar olması olarak gösteriliyor. Büyükada’nın ana yolları ve bu yollara bağlı birçok yolun yönetiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi‘ne (UKOME) ait. Ada, bir sit alanı olduğu için imarında büyük bir değişim olamaz. Örneğin adada bisiklet yolu olamayacağına dair kurul kararı var.

Her ne kadar yasak olsa da akülü araçlar da yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca adada yaşlı ve hastalara heyet raporu karşılığında plaka ve akülü araç alımı izni veriliyor. Fakat ada sokaklarında dolaşırken akülü araçların üzerinde her yaştan insan bulmak mümkün.

Büyükada’da ne yapılır?

Büyükada’da gezmek için güzel bir doğa atmosferi var. Sahilde kayalıklarda oturulabilir. Büyükada’nın yüksek tepesine çıkılarak eşsiz manzara seyredilerek piknik yapılabilir ve güneşin batışı izlenebilir.

Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi gibi tarihi yapılar bulunur. Azap Yokuşunu tırmanabilirsiniz. Ayrıca sahilde balıkçı restoranlarında balık yiyebilirsiniz. Ada içindeki arka sokaklardaki dükkanlarda gezinerek hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Adada çok sayıda villa var. Fiyatları oldukça pahalıdır.

Büyükada’ya ulaşım

Adaya ulaşım için Bostancı ve Kartal iskelelerinden vapur kalkar. En yakın liman ise Kartal’da bulunur. Büyükada’ya en hızlı gitmek için Kartal’dan vapura binebilirsiniz.