Sancaktepe Hilal Mahallesi hakkında bilgiler

Sancaktepe’de Hilal Mahallesi, ilçenin Kuzey Marmara Otoyolu ile komşu olan mahallesidir. Esasında bir kenar mahalle vasfı olan Hilal Mahallesi, Kuzey Marmara Otoyolunun hizmete açılmasıyla değer kazanmıştır.

Sancaktepe Hilal Mahallesi, kuzeyde Şile Otoyolu ve Çekmeköy Nişantepe Mahallesi, doğuda Kuzey Marmara Otoyolu ve Paşaköy Caddesi, kuzey doğuda Çekmeköy Ekşioğlu Mahallesi, doğuda ve güneyde Sancaktepe Yunus Emre Mahallesi, güney batıda Sancaktepe Mevlana Mahallesi ve batıda Sancaktepe Paşaköy Mahallesi ile sınırdır.

hilal-mahallesi-harita

Hilal Mahallesi’nin en önemli caddesi Şehit Abdülrahmangazi Caddesi’dir. Kentsel dönüşüm bölgesi olduğu için genel olarak gece kondular bulunur. Eski yapıların çok olduğu mahallede çok önemli bir yer yoktur. İlçe merkezinden çok uzak olduğu için yeterli hizmet almaz.

Hilal Mahallesi imar durumu

Hilal Mahallesi için 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kentsel dönüşüm kararı çıktı. Bakanlar Kurulu Kararı ile Sancaktepe Hilal Mahallesi’ndeki 73 alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi.

Sancaktepe’de Hilal Mahallesi için Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kentsel dönüşüm kararı çıktı. Bakanlar Kurulu Kararı ile Sancaktepe Hilal Mahallesi’ndeki 73 alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi.