Tavşantepe – Tuzla metro hattında son durum

Kartal-Kadıköy metro hattına eklenen Kartal-Tavşantepe metrosunun ardından Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hattının çalışmaları başlamıştı. Şimdi de Tavşantepe-Tuzla metro hattı için inşaat başladı.

Hat ile ilgili 7 Şubat 2021’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun son açıklamasına göre, Fransız Kalkınma Ajansı ile Şubat 2020’de 86 milyon Euro’luk kredi anlaşması ile beraber 20 Şubat 2020’de Kaynarca-Pendik-Tuzla 1’nci kısım çalışmaları yeniden başlatıldı. Ek olarak Eurobond ihracından kullanılacak 34 milyon Euro’luk finansmanla hattın 1’nci kısmı olan Pendik Merkez-Kaynarca-Hastane arası inşaatları tamamlanacak.

Tavşantepe Tuzla Metro Hattı çalışmaları

Kartal-Tavşantepe metrosunun hizmete girmesiyle Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hattının da ardından Anadolu Yakası yeni bir metro hattına daha kavuşuyor. Kartal’ı Tuzla’ya bağlayacak olan Tavşantepe-Tuzla metro hattı çalışmaları başladı.

Tavşantepe-Tuzla metro hattı, Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca Merkez, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Aydıntepe ve Tuzla Tersane İstasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak.

Tavşantepe Tuzla Metro Hattı Durakları

tuzla metrosu

Tavşantepe – Tuzla metro hattı durakları Pendik, Kaynarca, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı 1, Esenyalı 2 ve Tuzla Bld. olarak belirlendi. Hattın çalışmaları 2019’dan önce başlatılmış, ancak finansman sorunları nedeniyle önceki dönem İBB yönetimi tarafından çalışmalar durdurulmuştu. İBB Başkanı olarak Ekrem İmamoğlu’nun göreve başlamasıyla finansman sorunu çözülerek metro çalışmaları yeniden başlatılmıştı.