Patronlar zam yapmaya hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre enflasyon tekrar çift hanede. Hükümet yıl sonunda enflasyonun tek haneli rakamlarda olacağını söylese de üreticiler aynı fikirde değil. Üretim maliyetlerinin arttığını belirten patronlar bunun tüketiciye de yansıyacağı görüşünde. Başka bir deyişle zam geliyor.

“Sonunda her şeyi tüketici öder”

Dövizdeki artışın üretim maliyetlerini artırdığını ifade eden İSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren, talebin çok canlı olmaması nedeniyle nihai tüketici fiyatlarındaki yükselişin sınırlı kalacağını savundu. Yine de maliyetlerin bir şekilde fiyatlara yansıtılacağını kaydeden Eren “Sonunda her şeyi tüketici öder” dedi.

Artış 2- 3 ay içinde yansır

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Başkanı Timur Erk de enflasyon artışının euronun değerini doğru tahmin edemeyen şirketler için sıkıntı yaratabileceğini söyledi. Ayrıca Erk, üretici maliyetlerindeki artışın 2- 3 ay içinde nihai tüketim mallarına da yansıyacağını ifade etti.

Enflasyon rakamlarının genelde en çok gıda ve ulaşımda öne çıktığını söyleyen Reis Gıda’nın sahibi Mehmet Reis, şimdi ise sağlık ve eğitim gibi alanlarda da yüksek enflasyonla karşılaşıldığını kaydetti.