Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek: MTV zammı tüm araçlar için geçerli

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sabah saatlerinde Fox Tv kanalında yaptığı açıklamayla %40 MTV’nin sadece 2018’de alınacak sıfır arabalar için geçerli olduğunu açıkladı.

Ardından, mevcut 21 milyon aracın %40’tan başlayan vergilerden etkilenmeyeceğini ifade eden Şimşek, programın ikinci bölümünde sözlerini düzeltti.

Kanunu yanlış hatırladığını belirterek “Giden kanun benim söylediğimden farklı, onu da düzelteyim. 2018’den itibaren alınan araçlarda bir de değerine göre artış olacak. Yüzde 40’lık artış mevcut araçları kapsıyor.” dedi.

“Ekonomi hızla büyüyor”

Şimşek, ekonominin geçen yılki darbe girişiminden zarar gördüğünü bu nedenle de kurumlar ve gelirler vergilerini artırarak Türkiye’yi %5,5 büyütme hedefleri olduğunu vurguladı. Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “ Bu sene istihdamda rekor kıracağız. Vergi artışı tabiki vatandaş sevmez ama şimdi dediğim gibi yüzde 40 ağır gibi görünebilir. Ya kurumlar vergisini artıracaksınız, artırdık. Ya gelir vergisini artıracaksınız, onu da artırdık. Gayrimenkul şirketlerindeki avantajları azalttık. Ekonomi hızla büyüyor. Ekonomi canlanınca, ekonomi yüzde 5.5 büyüyecek. Dünyada en hızlı büyüyen ülkelerden, gelişmekte olan ülkeler arasında en iyisiyiz. Tabana yaygın bir şekilde, istihdam yaratan güçlü bir büyüme söz konusu. Geçen seneden bu yana seferberlik anlayışımızla her kesime destek verdik.”

“Büyük firmaların vergileri sıfırlanmadı”

Savunmadaki harcamaların öngörülenin çok ötesinde olması nedeniyle ekonomiyi destekleyici tedbirler aldıklarını belirten Mehmet Şimşek, büyük firmaların vergi borçlarını sıfırlamadıklarını bu durumun 1960’larden beri yapılagelen bir uzlaşma olduğunu açıkladı. MTV zammı bugün Bakanlar Kurulu’nda yeniden ele alınacak. Gelişmeler için takipte kalın.