Hepsiburada satıldı mı, Hepsiburada kime satıldı?

Türkiye’de internetten alışverişin zirvedeki kuruluşlarından Hepsiburada, dünya devine satıldı. Hepsiburada’nın satışı gerçekleştirildi. Türkiye’nin en çok alışveriş yapılan e-ticaret sitesi Hepsiburada, yabancı bir şirkete satıldı.

Hepsiburada’nın satışı için 2017 yılında yatırım firması Goldman Sachs Group ile Doğan Online arasında süren pazarlıklar sonucu anlaşma sağlandı ve Hepsiburada’nın satışı için Goldman Sachs Group yetkilendirildi.

Hepsiburada satıldı mı?

Hanzade Doğan Boyner yaptığı açıklamada, Goldman Sachs Group ile anlaşmaya varıldığını, bu anlaşmanın Türkiye’nin en büyük teknoloji girişimi çıkışına aracılık edeceğini ve rakiplerine karşı yıkıcı değil yapıcı bir anlaşma olduğunu söyledi.

İki şirket arasındaki anlaşmanın maliyeti açıklanmazken, e-ticaret devinin satışının 2018 yılının başlarında tamamlanması beklendiği belirtildi.

Hepsiburada kime satıldı?

Hepsiburada’nın yüzde 25’lik hissesini 2015 yılında Dubai merkezli Abraaj Capital şirketi tarafından satın alındı.

2017 yılında Hepsiburada ve Abraaj Capital şirketi yeniden satış görüşmelerine başladı ve şirketin hisselerinin satışı için Goldman Sachs Group görevlendirildi.

Dubaili Abraaj Capital şirketi daha sonra şirketteki paylarını ABD’li varlık yönetim şirketi Franklin Templeton’a ait olan Turkcommerce BV şirketine devretti. Böylece Hepsiburada’da ABD’li bir şirketin payı oldu.

Hepsiburada’nın satış süreci bununla da sınırlı kalmadı. ABD’li Templeton ile D-Market Elektronik Hizmetler arasında bir hisse değişimi yapıldı. ABD’li şirket yüzde 25’lik hissesini devretti ve Doğan Ailesi de paylarını bıraktı. Böylece Hepsiburada’nın sahibi Hanzade Doğan Boyner oldu.