Lütfi Kırdar Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan kimdir?

İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Prof. Dr. Recep Demirhan, Kartal’da ve bölgede sevilen bir başhekim olarak tanınıyor.

Prof. Dr. Recep Demirhan, 1965 yılında Bayburt’ta doğdu. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Üniversite eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Yabancı dil olarak İngilizce ve Almanca biliyor.

Recep Demirhan kimdir?

Daha önce 1989 ila 1991 yılları arasında Çorum Devlet Hastanesi Acil Servisinde görev aldı. Ardından 1991 yılında tayini Kartal’a çıktı. 1991 ila 1992 yıllarında Yakacık S.O.’da görev aldıktan sonra 5 yıl boyunca, 1997 yılına kadar Asistan Hekim olarak İstanbul Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H.’de çalıştı.

1997 yılında tekrar Kartal’a gelen Demirhan Uzman Hekim olarak Kartal Dr. Lütfi Kırdar E.A.H.’de görev almaya başladı. 1999’da Acil Servis Koordinatörü ve Başhekim Yardımcısı oldu. 2011 yılında Göğüs Cerrahisi bölümünde Doçent olmayı başardı. Hemen ardından Göğüs Cerrahisi Klinik Şefi oldu. 2011 yılında da başhekim olarak atandı. 2017 yılında Göğüs Cerrahisi alanında Profesör oldu. SCI Expanded’de 43 makale, yurtiçi dergilerde ise 41 bilimsel makalesi vardır.

Branşı ile ilgili Akciğer Kanserinde Evreleme ve Cerrahi Tedavi Yöntemleri, Akciğer Kanserinin Videotorokoskopik (VATS) Tedavisi, Göğüs Duvarı Tümörlerinin Cerrahi Tedavisi, Özofagus Kanserinin Cerrahi Tedavisi, Göğüs Travmalarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri, Pediatrik Göğüs Cerrahisi, Konjenital Göğüs Duvarı Deformitelerinin Tedavisi (Pectus excavatum, Pectus carinatum) konuları ile özel olarak ilgilenmektedir.

Ayrıca Türk Göğüs Cerrahisi Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), Akciğer Kanserleri Derneği (AKAD), Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD), Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği, Acil Tıp Derneği, Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği, European Society of Thoracic Surgeons (ESTS), European Respiratory Society (ERS), Ulusal Kanser Danışma Kurulu Üyeliği, Kartal Sağlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi dernek ve vakıflara üyedir.

Lütfi Kırdar’da inanılmaz ameliyat

İstanbul Sultanbeyli’de çalıştığı inşaatın üçüncü katından düşen işçinin göğsünü inşaat demiri delip geçti. Göğsündeki 35 santimetrelik demirle hastaneye kaldırılan işçinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. İnşaatın elektrik işlerinde çalışan 28 yaşındaki Serkan Kara, dengesini kaybedince üçüncü kattan kolon demirlerinin üzerine düştü. Demirlerden biri Kara’nın sağ kol altından girerek sol göğsüne kadar ilerledi. Kara olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu düştüğü yerden çıkartılarak göğsündeki 35 santimetre uzunluğundaki demir ile Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’ne kaldırıldı.

Hastanede yapılan incelemelerde Kara’nın göğsündeki demirin sol kol altına kadar ilerlediği görülünce hemen ameliyata alındı. Sol akciğeri parçalayan ve kalp zarına zarar verdiği belirlenen inşaat demiri, cerrahların göğüs kafesinin her iki tarafında gerçekleştirdikleri eş zamanlı ameliyatın ardından çıkartıldı. Yaşadığı korkunç olayı hatırlamak istemediği için röportaj yapılmasını istemeyen Kara, dengesini kaybederek demirlerin üzerine düştüğünü ve kendisini hayata bağlayan doktorlara teşekkür ettiğini söyledi.

Kara’nın yanında basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan akşam saatlerinde hastanın göğsünde inşaat demiri saplanmış olarak hastaneye getirildiğini söyledi. Demirhan şöyle konuştu: “Hastanın röntgenleri çekildi ve 35 santimetre uzunluğundaki demirin sağ göğüs altından girdiği, sağ ve sol akciğeri parçalayarak ilerlediği, kalp zarına hasar verdiği tespit edildi.” Eş zamanlı olarak sol ve sağ göğüsten yapılan çift taraflı ameliyat ile hastaya müdahale edildiğini, önce kalp zarının ardından iki akciğerin başarılı bir ameliyatla onarıldığını söyleyen Demirhan, saplanan demirin kalbe 3 milimetre daha yakından geçmesi durumunda Kara’nın yaşamasının mümkün olmayabileceğini sözlerine ekledi.