Pendik’teki yasağı protesto eden Tekel bayileri ülke genelinde kepenk kapatacak

İstanbul Pendik’te, Pendik Belediyesinin aldırdığı kararla Tekel bayilerinin 22:00’da kapatılması ve son dönemde artan cezalar büyük tepki çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Türkiye genelinde kepenk kapatmayı planladıklarını ifade etti.

Pendik Belediyesi, geçtiğimiz hafta 22:00’dan sonra alkol satışı yasağını genişletmişti. Alkollü mekanların ve tekel bayilerinin 22:00’dan sonra tamamen kapatılması için esnafa tebligat gönderildi. Buna göre, alkol satan mekanlar saat 22:00’den sonra alkol satsın veya satmasın kapatılacak ve başka hiçbir şey satamayacak.

Artan baskı ve cezalar nedeniyle kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirten esnaf, bununla birlikte verilen cezaların orantısız olduğunu düşünüyor. Satış saatinin 00:00’a kadar uzaması gerektiğini dile getiren Aybaş, ABC Gazeresine yaptığı açıklamada, “Eğer bu böyle olmazsa vergisini veren esnaf satış yapamazken kaçak içki satışı yapılacak. Şu an başladığını da biliyoruz. Bugün Türkiye’de 165 bin Tekel bayi var. Günlük ortalama ciromuz bizim 3,5 ile 4 bin arasıdır. Bu ciroyu düşününce devletin esnafı koruması gerekirken tam tersi aldığı kararlarla zor duruma düşürüyor. Bizim talebimiz alkol satışı 00:00’a kadar uzasın ve alkol satışı saat 18.00’den sonra tekelcilere ait olsun. Marketler satmasın. Çünkü biz sadece sigara ve içki satışıyla geçiniyoruz. Tek ekmeğimiz bu bizim” dedi.