İstanbul’da kapatılan hastaneler

İstanbul’da çok sayıda hastane kapatıldı. Özellikle 2003 yılından bu yana kapatılan hastanelerin sayısı onlarca oldu. Şehir hastanelerinin yapılmasıyla kapatılan hastanelerin sayısı daha da arttı. İlçelerdeki hastaneler kapatılarak şehir hastanelerine taşındı.

Depreme dayanıksız hastaneler

İstanbul’da boşaltılacak hastaneler listesine Siyami Ersek, Haydarpaşa Numune, 2. Abdülhamid Han, Fatih Sultan Mehmet, Erenköy Fizik, Üsküdar Devlet hastaneleri de eklendi. Haseki Kardiyoloji Enstitüsü’nün ayakta ve yatan hasta hizmeti durduruldu.

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle bazı hastaneler ise tahliye edilerek başka binalara taşındı. Kağıthane Devlet Hastanesi, Seyrantepe Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındı. Cemil Taşçıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin onkoloji binası kapatıldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinin büyük bir kısmı için tahliye kararı verildi için hastanenin faaliyetlerine Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nde devam ediliyor. Son olarak Fatih’te bulunan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yıkımı gerçekleştirildi.

Şehir hastanesine taşınan hastaneler

Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerinin açılmasıyla bazı devlet hastanelerini kapattı, depreme dayanıksız bazı hastaneler ise yıkıldı. Depreme dayanıksız olan hastaneler yıkılırken, bazıları da kapatıldı. Şişli Etfal yıkıldı ve Seyrantepe’ye taşındı.

Okmeydanı ve Kartal Eğitim Araştırma hastaneleri yıkılarak yeni binaları inşa edildi. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası dışındaki binaları yıkıldı. Kartal’daki Yavuz Selim Devlet Hastanesi kapatılarak cihazları, malzemeleri ve kadroları Tuzla Devlet Hastanesi’ne taşındı.

Kapatılan özel hastaneler

Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL Kararnamesi ile FETÖ’den dolayı hazineye devredilen Fatih Üniversitesi Sema Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dragos Hastanesi ismi ve yeni kadrosuyla hizmete başladı.

İkitelli’de bulunan Özel Akgün TEM Hastanesi ekonomik nedenlerle kapandığını açıkladı. Sancaktepe’deki ‘Via Hospital Sancaktepe’ isimli özel hastanenin de borç yükü nedeniyle kapatıldığı açıklandı.